Tahran'da Gülistan Sarayı (Video Haber)

Tahran’ın merkezindeki kapalı çarşının yakınlarında bulunan Gülistan Sarayı ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri.

Tahran'da Gülistan Sarayı (Video Haber)

 

Tahran’ın merkezindeki kapalı çarşının yakınlarında bulunan Gülistan Sarayı ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri.

16. yüzyılda büyük bir av köşkü iken, zamanla gelişme gösteren bina, 18. asırda saraya dönüşürken, en görkemli dönemini Kaçar Hanedanlığı sırasında yaşayan saraya zamanla başka yapılar da ilave edilerek bugünkü halini aldı.

Dış mimarisi ile göz dolduran Gülistan Sarayı'nda çeşitli büyüklüklerdeki çok sayıda salonun her biri farklı mimarî ve işçiliğe sahipken, perdeler ve mobilyaların bütünlük gösterdiği salonlarda, İranlı ünlü ressam Kemal-ul Mülk’ün eserlerine de yer verilmekte.

Gülistan Sarayı'nda göz kamaştıran bir başka alan olan Selâm Salonu, ortasındaki büyük halı ve etrafında misafirler için ayrılan divânlar ile İran şahlarının misafirlere karşı olan gösterişini de simgelemekte. Salonu süsleyen avizelerin çoğu Avrupa'dan getirilirken, sipariş üzerine yaptırılanların yanı sıra, Nadir Şah’a yurtdışı seyahatlerinde takdim edilen hediyeler de saraya yerleştirilmiş.

Şahların şahsi eşyaları da bu müzede

Ziyaretçilerini binlerce ayna süslemesiyle karşılayan ve görsel bir şölen oluşturan salon duvarlarında İran’a özel alçıdan yapılan işlemeler de bulunmakta. Saraydaki odalardan birinde İran'ın simgeleri ile süslü sandalyeler ve Nadir Şah’ın balmumu heykeli yer alıyor. İran şahlarına verilen hediyelerden oluşan koleksiyonda ise, şahların kullandığı, bir kısmı altın kaplama olan yemek takımları büyük ilgi görüyor.

Rıza Pehlevi, iktidara geldikten sonra Kaçarların, özellikle de Nadir Şah’ın simgesi haline gelen Gülistan Sarayı'nı ortadan kaldırmakta başarılı olamasa da, zaman zaman yapılan restorasyonlarda görevlendirilen yabancı mimarlar tarafından sarayın ilk dönemlerindeki ihtişamı tahrip edildi.

Günümüzde ulusal müzeye dönüştürülen Gülistan Sarayı, her türlü zorluğa rağmen, bugün de  değerini korumakta.

 

 

Fatih Sabuncu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 17:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13