Tahran'da Fecr Film Festivali başladı (video)

80 ülkeden 130 film, İran'ın başkenti Tahran'da sinemaseverlerle buluştu. 33. kez düzenlenen Uluslararası Fecr Film Festivali'nde, bu yıl Türk filmlerine özel bir bölüm ayrıldı.

Tahran'da Fecr Film Festivali başladı (video)

İran’da Uluslararası Fecr Film Festivali 33. kez kapılarını açtı. Yerli ve yabancı onlarca filmi buluşturan festival bu yıl Yarışma, Yarışma Dışı ve Francesco Rosi Eserlerine Bakış olarak üç bölüme ayrıldı. Festivalde 80 ülkeden 130 film sergileniyor ve Türk filmleri de yer alıyor. Festival için, başkent Tahran'daki birden fazla salonda gösterimler gerçekleştiriliyor. Gösterimlere; Millet Sineması, Azadi Sineması, Sanatçı Evi ve Sinema Müzesi ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası basının da yakından takip ettiği festivale, farklı ülkelerden usta yönetmenler, yapımcılar ve film eleştirmenleri katılıyor. Festival süresince, faklı kategorilerde filmler değerlendirmeye tabi tutuluyor. Eleştirmenler ve yönetmenlerin, izleyicilerle bir araya geldiği atölyelerdeyse film yapım süreçleri ele alınıyor. Bu yıl Türk filmlerine özel bir bölümün ayrıldığı festivale, Türk sinemacıların da ilgisi yoğun.

5 Mayıs'a kadar sürecek

Festivalde gösterilecek filmler arasında, Hindistan yapımı "Ütopya" filmi de var. Gösterime Ütopya'nın yönetmeni ve oyuncuları birlikte katıldı. Hindistanlı oyuncu Sayaatani Nandi filmi şu ifadelerle anlattı: “Kadının gücü, kadının mücadelesi, kadının yolculuğu ve acısıyla ilgili bir film Ütopya. Kadının hayatta nasıl acı çektiği anlatılıyor. Bu yüzden Ütopya’nın bu film için en uygun isim olduğunu düşünüyorum."

Kırgızıstanlı yönetmen Sadık Sherniyaz’ın imzasını taşıyan “Dağların Kralı” adlı film de festivalin dikkat çeken yapımları arasında yer aldı. Sherniyaz filmi şu şekilde anlattı: "Bu film 200 yıl önce yaşamış bir kadın hakkında. Kırgızistan için oldukça zor zamanlardı. Rusya’nın Kırgızistan’a nüfuz etmeye çalıştığı dönemde bu kadın, bir liderdi. O, ulusumuzu korudu ve bir tarih yazdı."

Sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği festival, 5 Mayıs'a kadar Tahran'da sinema rüzgârı estirmeye devam edecek.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 11:34
YORUM EKLE

banner19

banner13