Tahran'da bir saraylar kompeksi: Niyarevan (video)

Tahran’da içinde iki sarayı barındıran Niyaveran saray kompleksi, İran’ın son dönem mimarisini yansıtıyor. Saraylardan biri, Türk hanedanı olan Kaçar şahlarının yaşadığı Sahipgeraniye, diğeri ise Pehlevi hanedanına ev sahipliği yapan Niyarevan sarayı. Fatih Sabuncu yazdı.

Tahran'da bir saraylar kompeksi: Niyarevan (video)

 

 

5 bin yıllık geçmişe sahip İran’ın başkenti Tahran, muhafaza ettiği tarihin yanı sıra saraylarıyla da ünlü.

Bunlardan en göza çarpanı, Niyaveran bağlarının bulunduğu alana inşa edilen iki saraydan biri Sahibgiraniye Sarayı. Saray, İran’da 1925’e kadar hüküm süren Kaçar Hanedanı’nın 4. Şahı Nasreddin Şah tarafından yazlık olarak kullanılıyordu. 168 yıl önce yapılan bu saray, son dönemlerde daha çok toplantılarda kullanıldı.

Müze görevlisi, “Nasreddin Şah, İran’da 50 yıla yakın hüküm sürdü. Hüküm sürdüğü 3. yılından itibaren, ömrünün son gününe kadar yaz dönemlerinde bu binayı kullandı,” dedi. Nasreddin Şah’ın lakabı, “Sultani Sahibgeran”mış. Bundan dolayı saray da onun bu adıyla anılıyor.

Bugün müze olarak kullanılan sarayda toplantı, bekleme ve elçi kabul odaları gibi birçok bölüm bulunuyor

Meşruiyet Fermanı bu sarayda imzalandı

İran tarihi için büyük öneme sahip olan saray, meşrutiyet fermanın Muzafereddin Şah tarafından imzalandığı güne de şahitlik etmiş. Sarayda önemli misafirlerin ağırlandığı Yemen Salonu, ayna süslemeleri ve işlemeli koltukları ile dikkat çekiyor.

Niyaveran Kompleksi içinde yer alan daha genç bir saray ise, kompleksin ismiyle anılan Niyaveran Sarayı. Hem İran hem de modern mimariden izler taşıyan saray, İslam öncesi ve İslam sonrası sanatından esinlenmiş…

1958 yılında yapımına başlanan Niyaveran Sarayı, 10 yılda inşa edilmiş. Yeni bir saray olduğu için çizgileri de modern. Öyle ki, bu sarayda bir de sinema salonu bile yer alıyor. Ama bu saray ziyarete açık değil.

Şah Rıza Pehlevi 11 yılını bu sarayda geçirdi

Müze görevlisi sarayın, 9 bin metrekarelik bir alana inşa edildiğini kaydediyor. Görevli, “Muhammed Rıza Pehlevi ve ailesinin özel yaşam yeriymiş. Hüküm sürdüğü son 11 yılını burada geçirmiş. 3 kat olarak inşa edilmiş sarayın özelliği, orta salonunun tavanının elektronik olarak açılıp kapanmasıdır. Sarayda bir de asansör bulunuyor,” diyor.

Sarayın mobilyaları ve dekorasyonu Fransızlar tarafından yapılırken kullanılan, birçok eşya ise şah ailesine verilen hediyelerden oluşuyor.

Niyaveran kompleksi, İran'da bir dönemi tüm ihtişamıyla yaşatmayı sürdürüyor.

 

 

Fatih Sabuncu yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 14:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26