Tahran Kitap Fuarı'nda Türk standına yoğun ilgi (video)

28. Tahran Uluslararası Kitap Fuarı 66 ülkenin yayınevlerini buluşturdu. İran'ın başkentindeki fuarın teması: "Okumak; Dünyayla Diyalog".

Tahran Kitap Fuarı'nda Türk standına yoğun ilgi (video)

66 ülkeden yayınevi ve yaklaşık 166 bin kitaba ev sahipliği yapan ve "Okumak; Dünyayla Diyalog" temasıyla gerçekleştirilen 28. Tahran Uluslararası Kitap Fuarı'nda yerli ve yabancı bir çok yayınevi bulunuyor. İranlılar geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl daha yoğun ilgi gösteriyor.

28. Tahran Uluslararası Yürütme Komite Başkanı Hüseyin Safavi fuarla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Fuar bu yıl oldukça geniş kapsamlı. Arapça kitaplar bölümünde 3 bin yayınevi, temsilciler aracılığı ile katılıyorlar fuara. Yerli kitaplar konusunda ise 4 farklı alan mevcut. Fuarda yayınevleri, birbirinden farklı kitap başlıklarıyla kitapseverleri karşılıyor. Çocuk kitapları, üniversite ve ders kitaplarına da geniş alan ayrılmış durumda."

Fuar birbirinden farklı yayınevi ve kitaplara ev sahipliği yapsa da, kitapseverler aradıkları kitapları bulamama konusunda bir hayli şikâyetçi. Fuara katılan bir Tahranlı gördüğü eksiklikleri şu şekilde ifade etti: “Bu sene aradığım kitapları bulma konusunda oldukça zorlanıyorum. Fuardaki tüm kitaplar sanki birbirine benziyor. Bir başka problem de, arama sorunu. Örneğin istediğim kitabı satın almak için bütün fuarı gezmem gerekiyor."

Fuarı ziyaret eden İranlı Azeriler de kendi dillerinden yayınlanan kitaplara fuar kapsamında daha çok yer verilmesi görüşünde. Bir kitapsever Azerbaycan kültürü ve edebiyatı ile ilgili kitaplar aradıklarını fakat bu konuda eserler bulmakta zorlandıklarını, bazı sorunlar ve yasakların bu kitaplara ulaşmaya engel olduğunu söyledi.

"Bir Türk dizisini izleyip etkilendiğim için Türkiye hakkındaki kitapları merak ettim"

Çok sayıda uluslararası yayınevini ağırlayan fuarda, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına bağlı stand da ilgi odağıydı. Türkçe ve diğer dillere tercüme edilmiş Türk eserlerinin sergilendiği standda adeta Türkiye rüzgârı esti. Fuardaki Türkiye standı İranlılardan da büyük ilgi gördü. Türkçe öğrenmek isteyen ya da dizilerden Türkçe öğrenmek isteyen ve Türkiye'yi merak edenler bu konuda eserlere nasıl ulaşacaklarını soruyorlar.

Fuara katılan Tahranlı bir hanım, Türkiye standıyla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bu fuara her yıl değişik kültürleri tanımak için geliyorum. Türkiye standına da, bir Türk dizisini izleyip etkilendiğim için geldim. Bu nedenle kitapları inceledim, Türk kültürünü de merak ettim. Benim için ilginç bir deneyimdi. Türk kültürünü ve Türkiye'yi çok seviyorum. Sultan Süleyman'ı anlatan kitap çok dikkatimi çekti."

Açıldığı günden bu yana her gün yüzlerce kitapseveri ağırlayan Tahran Kitap Fuarı, 16 Mayıs'a kadar açık kalacak.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2015 Çarşamba 16:51 Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 16:51
banner25
YORUM EKLE

banner26