Tahran Kitap Fuarı açıldı (video)

Tahran Uluslararası Kitap Fuarı kapılarını 27. kez kitapseverlere açtı.

Tahran Kitap Fuarı açıldı (video)

Açılışını Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhani'nin yaptığı, uluslararası yazarları İranlı okurlarla buluşturan Tahran Uluslararası Kitap Fuarı seminer, panel ve oturumlara da ev sahipliği yapıyor.

125 bin metrekarelik bir alana kurulu Tahran Uluslararsı Kitap Fuarı'nda, 3 bin yerli ve yabancı yayınevinin katıldığı fuarda, 398 bin kitap sergileniyor. Kitaplara getirilen sansürün kısmen azaltılması ve ülkedeki olumlu siyasi havanın etkisini fuarda görmek mümkün.

Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin Büro Başkanı Mohammed Ali Abtahi, son yıllarda kitap alanında şiddetli bir filtre uygulaması olduğunu söylerken, "Şu anki hükümetin politikası bu baskıları azaltmak. Ancak, bu süre içerisinde farklı diyebileceğimiz kitaplar henüz pazara sunulmamış. Bunun gelecek yıllar için bir başlangıç olmasını umarım." şeklinde konuştu. Mohammed Ali Abtahi konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geçen sene daha dar bir bakış vardı. Bu yıl benzer sorunlar yok. Geçen sene sergilenemeyen, yasak olan kitaplar bu yıl sergilenebiliyor. Geçen yıl fuarın ikinci gününde bazı kitaplar toplatılmıştı. Bu yıl benzer bir olay yaşanmadı. Bu da kültürel açıdan olumlu bir gelişme."

Tahran dışında yaşayanlar için indirimli kitaplar sunan fuar, kitap severler için kitap alış verişinin de bir numaralı adresi. Şehir dışından fuara gelerek kitap alan İranlılar, aradıkları eserleri bulmanın sevincini yaşadıklarını ifade ettiler. Geçen yıl ise bu fuarı 5 milyon kişi ziyaret etmişti. Ancak aynı zamanda İran'da kitap okuma alışkanlığı çok düşük. Araştırmalara göre her İranlı 5 yılda bir kitap bitiriyor.

Çok sayıda uluslararası yayınevini ağırlayan fuarda, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına bağlı stand da dikkat çekiyor. Türkiye standı sorumlusu Fikret Komser, Türkiye'den binlerce kitap getirdiklerini, fuarın sonunda ise İran'daki Türkoloji bölümlerine bu eserleri bırakacaklarını ifade etti.

Her yıl büyük ilgi gören Tahran Uluslararası Kitap Fuarı'nın bu yıl da ziyaretçi sayısının ülkedeki olumlu havanın etkisiyle daha da artması bekleniyor.

 Sefer Sophi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 11:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26