Taciklerin Ebedi Hazinesi şimdi Türkçe'de (Video Haber)

Minyatürler, ahşap ve taş oymacılığı, el sanatları ve Tacik edebiyatının köklü tarihini bir araya getiren ve 8 dilde yayınlanan Taciklerin Ebedi Hazinesi kitabı Türkçeye de çevrildi.

Taciklerin Ebedi Hazinesi şimdi Türkçe'de (Video Haber)

 

Tacikistan Dışişleri Bakanı Zarifi’nin yazdığı Taciklerin Ebedi Hazinesi adlı kitap Türkçeye çevrildi. Kitabın tanıtım toplantısına Tacikistan'ın Ankara Büyükelçisi de katıldı

Minyatürler, ahşap ve taş oymacılığı, el sanatları ve Tacik edebiyatının köklü tarihi Taciklerin Ebedi Hazinesi kitabında bir araya geldi. Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi'nin kaleme aldığı çok sayıda dile çevrilen Taciklerin Ebedi Hazinesi Türkçeye kazandırıldı.

Kitabın, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) öncülüğünde Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda gerçekleşen tanıtım toplantısının ev sahibi IRCICA Genel Direktörü Halit Eren idi.

Kitabın tanıtım toplantısına Tacikistan Dışişleri Bakanı’nı temsilen Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Farruh Homiddinoviç Sharipov da katıldı.

Shariphov toplantıda şunları söyledi: “Sayın dışişleri bakanımızın kaleme aldığı, 7 dile tercümesi yapılan bu önemli kitabın tanıtım toplantında olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Tacik kültürünün sanatını ve medeniyetini anlatan ve sayın Ahmet Davutoğlu’nun da eleştirilerinin yer aldığı bu kitabın Türkiye ve Tacikistan’ın ilişkilerine katkısı olacağını düşüyorum.”

Tacik kültürünü ve dünya kültür mirasını korumak amacıyla kaleme alınan kitapta 500'e yakın fotoğraf yer alıyor. İngilizce, Arapça, Çince, Tacikçe, Rusça, Farsça, Fransızca ve Almanca olarak yayınlanan kitap Tacikistan’ın kültürel zenginliğine dikkat çekiyor. Kitapta Tacikistan'ın siyasi tarihi, coğrafi konumu, jeopolitik ve stratejik yapısının yanı sıra gelenekli  el sanatları hakkında bilgilere de yer veriliyor. Bu minvalde kitapta, ipek yolu, nakışçılık, kuyumculuk, heykelcilik, geleneksel kıyafetler, külah ve ayakkabılar gibi bölümler yer alıyor.

Akıcı üslubu ile akademik bir çalışmanın ötesine geçen kitap Timaş Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın yazarı Dr.Hamrohon Zarifi, zengin Tacik kültürel mirasının tanıtımına katkısından dolayı UNESCO tarafından Mevlana Celaladdin Rumi madalyasına layık görülmüştü.

IRCICA genel merkezinde gerçekleşen Taciklerin Ebedi Hazinesi kitabı tanıtım toplantısı ünlü Tacik pilavının ikramıyla son buldu.

 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13