Suveraka şehri yaralarını sanatla sarıyor (video)

Kosova'nın geleneksel festivallerinden biri olan Uluslararası Festari Sanat Festivali kapsamında; bir resim sergisi açıldı. Farklı ülkelerden 20 sanatçının katıldığı sergide, 50'den fazla eser sergilendi.

Suveraka şehri yaralarını sanatla sarıyor (video)

Kosova'nın jeopolitik konumuyla öne çıkan şehri Suvareka, Priştine ve Prizren'i birbirine bağlayan bir konumda. Kent geniş bir katılımla düzenlenen kuruluş yıldönümü kutlamaları ile de adından söz ettiriyor.

Kosova'da uluslararası çapta gerçekleştirilen önemli festivallerden biriyse 14 yıldır geleneksel olarak gerçekleştirilen Uluslararası Festari Sanat Festivali. Bu özel festivalde dünyaca ünlü bir çok sanatçı bir araya geliyor. Kutlamalar kapsamında hayata geçirilen festivalin ilk ayağı ulusararası resim sergisiydi. 20 sanatçının katıldığı etkinlikte, 50'den fazla eser sergilendi.

Festival müdürü Refki Gollofeni, etkinlikle ilgili şöyle konuştu: “Kentimizin kuruluş yıldönümü sebebiyle bu yıl da bir dizi etkinlik gerçekleştiriyoruz. Resim, müzik, tiyatro gibi önemli etkinlikler düzenleniyor. Geçen yıl etkinliklerimiz arasında resim sergileri ve atölye çalışmaları vardı ve dünyadan bir çok ünlü ressamı kentimizde ağırladık. İlginin yoğun olması nedeniyle bu yıl da resim ve sergi etkinliklerini programımıza dahil ettik. Kosova ve bölge ülkerinin yanı sıra Amerika, Almanya, Kore, Türkiye gibi ülkelerin ressamlarını da davet ettik. İlginin yoğun olması bizleri mutlu ediyor.”

Festivalde tanınmış ressamların resimleri yer alırken, kristalden ve ahşap çalışmalar da dikkat çekiyor. Kosova Savaşı sonrası yaralarını yeni yeni saran Suvareka, gelecek yıl daha fazla ülkeden sanatçıyı festival kapsamında bir araya getirmeyi amaçlıyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

YORUM EKLE