Suriyeli çocuklar ve hayalleri (video)

Sofya’da, Kırmızı Ev Kültür ve Panel Merkezi'nde mülteci kamplarında yaşayan Suriyeli çocukların fotoğraflarından oluşan bir sergi açıldı. Sergide, Suriyeli çocukların hayalleri dile geldi. Sevda Dükkancı yazdı.

Suriyeli çocuklar ve hayalleri (video)

 

 

Kırmızı Ev Kültür ve Panel Merkezi'nde mülteci kamplarında yaşayan Suriyeli çocukların fotoğraflarından oluşan bir sergi açıldı. “Bir Hayalim Var” adlı sergide, savaşın acı yüzüyle tanışan çocukların hayalleri dile getiriliyor.

Sergideki çocukların hayalleri savaştan önceki hayatlarına geri dönmek. Suriyeli çocuklardan sekiz yaşındaki Sandra, "Alaaddin'in sihirli lambasını bulursam, Şam'daki evimizin yakınında bulunan parkta oynamak için kullanırım ve büyüdüğümde oraya çok güzel bahçeler yaparım" diyerek hayalini dile getirdi.

“Yeni elbiseler almak istiyorum”

Çocukların bazısı ise eski bayramları özlüyor. "Suriye'de iken bayramda babam bize yeni elbiseler alırdı. Bayram sabahı tatlılar yapılırdı. Son bayramda babamın parası yoktu. Bir sonraki bayram için şekerler ve yeni elbiseler almayı hayal ediyorum" diyen altı yaşındaki Mustafa ise, savaşla çok erken tanışmanın acısını yüreğinde taşıyor.

Kimi çocuklar tekrar okula gitmek istediklerini, öğretmenlerini özlediklerini söyledi; kimileri ise sadece ülkelerini dönmek istediklerini dile getirdiler. Onlar bir milyon Suriyeli mülteci çocuktan yalnızca bir kaçı. Savaşı, yıkımı, bombaları görseler de, onlar hala çocuk ve onların hala hayalleri var.

“Suriye’yi ve akrabalarımı özledim”

Suriyeli çocukların Bulgaristan kamplarındaki hayatını, Bulgar fotoğrafçı İlka Antonova ve Suriyeli gazeteci Nidal Hlayf görüntüledi. 12 yaşındaki Fatima'da o çocuklardan. Fatima kampı ve burada yaşadıklarını şu sözlerle anlattı;

"Burası çok güzel yardımlar var ama az. Bize iyi davranıyorlar ve ben de onları sevdim. Biz Suriye'de yüzmeyi, futbol oynamayı ve spor yapmayı çok seviyoruz. Suriye'de evimi, arkadaşlarımı, yatağımı ve akrabalarımı çok özledim. Babamla biz buraya geldik. Babamın Suriye'de işi yoktu savaş yüzünden. Füzeler yüzünden çocuklar ölüyordu. Burası güzel ve Bulgarları sevdim."

Annelerine sarılmak istiyorlar

2011'in Mart ayından bu yana devam eden iç savaşta yüz bini aşkın Suriyeli hayatını kaybetti.

Birçoğu ülkelerinde, evlerini, doğduğu toprakları terk edenlerse farklı coğrafyalarda mülteci oldu. Savaşla tanışan çocukların gözlerinde korkunun yanında, yaşadıkları tüm acı anılara inat hala umut var.

Hayalleri ise, dünyanın dört bir yanındaki çocuklarla aynı. Yarım kalan oyunlarına devam etmek, öğretmen olmak, okula gitmek, annelerine sarılmak istiyorlar.

 

 

Sevda Dükkancı yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 11:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26