Suriyeli çocuklar oyuncakla buluşacak (video)

Aralarında top, bisiklet ve arabaların bulunduğu tam 50 bin oyuncak İstanbul'dan yola çıktı. Oyuncaklar, Türkiye'deki mülteci kamplarında yaşayan Suriyeli çocuklarla Doğu ve Güneydoğu'daki çocuklar için toplandı.

Suriyeli çocuklar oyuncakla buluşacak  (video)

Genç İnisiyatif Platformu "Oyuncağımı Paylaşıyorum" dedi. Platform hem mülteci kamplarındaki Suriyeli çocuklar hem de Van ve Muş'ta yaşayan çocuklar için 50 binden fazla oyuncak topladı.

Platformun 11 sivil toplum kuruluşundan oluştuğunu söyleyen İsmail Aşçı, düzenledikleri kampanya hakkında şöyle konuştu: "Biz Genç İnsiyatif olarak 11 tane sivil toplum kuruluşundan oluşan bir grubuz. 23 Nisan öncesi oturduk, ‘acaba çocuklarımız için neler yapabiliriz’ diye düşündük. Etrafımızdaki bütün çocukları aklımıza getirdik. Çocuklarımız, ‘bu ümmetin, Türkiye'nin ve yarınların geleceğidir’ dedik ve ‘çocuklar için ne yapabiliriz?’ derken oyuncak toplamaya karar verdik.”

Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı ve Bayrampaşa Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen kampanya 23 Nisan'ın unutulan çocukları içindi. AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Bugün hamdolsun 50 binin üzerinde oyuncağı Maraş'a, Adıyaman'a ve elbette ki bu projenin diğer bir ayağı olan Doğu ve Güneydoğu ilimizdeki kardeşlerimize gönderdik. Muş ve Van'a ulaştırmak üzere de sizlerle beraber kervanımızı yola çıkaracağız. Bugün aynı zamanda İzmir il teşkilatımızın il başkanımızın da öncülüğünde bir tır, çocuk oyun grubunu aynı zamanda oyuncaklarla beraber yola çıkarıyoruz."

Oyuncakları taşıyan araçları uğurlama törenine Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de katıldı. Törende konuşan Atila Aydıner şu ifadeleri kullandı: "Çocuklarımızın gülmesi lazımdı. Bunun yanısıra çocuklarımızın oyuncaklarla da oynamaları gerekiyordu. Bu nedenle biz 50 binin üzerinde oyuncak toparladık. Halkımızın birçoğu kendi cebinden çıkarmış olduğu parayla gittiler. Bizzat oyuncakçıdan oyuncakları aldılar. Küçük çocuklarımız da tek tek evdeki oyuncaklarını topladılar. Suriye'den gelen çocuklarımıza bunları verebilmek ayrıca yine ülkemizdeki bazı vilayetlerimizde hiç bu zamana kadar oyuncakla karşılaşmamış çocuklarımızı da oyuncaklarla buluşturmak istedik."

Bisikletten topa, arabalardan peluş ayılara kadar 50 bin oyuncak tam 7 kamyonetle yola çıktı. Mutlu olmak tüm çocukların hakkı düşüncesiyle düzenlenen "Oyuncağımı Paylaşıyorum" kampanyasıyla farklı şartlarda yaşayan çocuklar arasında bir gönül köprüsü kurulması amaçlanıyor.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 10:32

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26