Sur kenti, yıkıntıların altında sır oldu (Video Haber)

Tarihî liman kenti Sur'un harabelerinin altında Antik dönemin kaybolan imparatorluğu Fenikeliler'in izleri bulunuyor. Hasan Esen yazdı.

Sur kenti, yıkıntıların altında sır oldu (Video Haber)

 

 

Fenikelilerin en önemli şehir devletlerinden olan Sur, Antik dönemde kalın duvarlarla çevriliydi. Ancak bu duvarlar İskender'in ordularını durdurmaya yetmedi. Fenikelilerin ardından bu topraklarda Romalıların hâkimiyeti başladı. Kent bugün Roma döneminin eserlerini de saklıyor.

Sur kenti harabelerinin altında, Antik dönemin kaybolan imparatorluğu Fenikelilerin izleri saklı.

Milattan önce 2 binli yıllarda tarih sahnesine çıkan Fenikeliler, binlerce yıl efsanevi gemileriyle denizlere hükmetti.

Deniz ticaretini kullandılar

Bugün kullandığımız Latin alfabesinin temelini atan ve deniz yoluyla ticareti başlatan Fenikeliler idi. Şarap ve zeytinyağlarının yanı sıra, kendi buldukları erguvanın başka bir tonu olan rengin ünü sınırları aştı. O renkten yapılan giysileri ise sadece krallar giyebiliyordu.

Tarihte mor renk ilk kez burada bulunmuş ve ilk kez kumaşlara verilmiş. Fenikeliler, bu rengi nasıl elde ettiklerine dair sırrı herkesten sakladı. Bu sırrın bir kısmının, hala kalıntılar altında gömülü olduğu söyleniyor.

Şehir kalın surlarla çevriliydi

Sami ırkından gelen Fenikeliler, şehir devletleri yoluyla bugünkü Lübnan, Suriye, Türkiye'nin güney sahilleri ve Kuzey Afrika'da hüküm sürdü. Bu şehir devletleri içinde en önemlisi Sur idi.

Antik dönemde Sur'un etrafı kalın duvarlarla çevriliydi ve duvarların yüksekliği 46 metreyi buluyordu. Ancak duvarların ne kalınlığı, ne de yüksekliği şehri korumaya yetmedi. İskenderun orduları kısa süre içinde şehri ele geçirdi.

Fenike kültürü şehirle birlikte yakıldı

Şehrin yıkılmasıyla beraber Fenike kültürü, kendi anavatanında yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Eski binaların yerini yenileri aldı, önce dinleri değişti devamında ise dilleri.

Bir medeniyet yok olurken, onlardan kalanlarla yenisi yükseliyordu aynı topraklarda.

Hz. İsa da Sur’a uğramış

Romalılar zamanında da Sur önemli bir kent oldu. İncil'e göre ise,  Hz. İsa da şehre uğrayanlar arasındaydı, Burada hastaları iyileştirdi, halkı tek Allah'a kulluğa çağırdı. Romalılardan kalan eserler hala gelip geçenleri selamlıyor. Mezarlar sahiplerinin sevinçlerini, yolunu düşürüp ziyaret edenlere acılarını anlatıyor.

Fetihler ve yıkımların ardından bu antik kent terk edilirken, zaman bir kez daha medeniyetlerle olan savaşında galip geldi.

 

 

Hasan Esen yazdı

Yayın Tarihi: 21 Kasım 2013 Perşembe 15:51 Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 16:59
YORUM EKLE

banner19

banner36