Şumnulu Türkler geleneğinden ödün vermiyor (video)

Bulgaristan'ın Deliorman bölgesinde bulunan Şumnu; tarih boyunca çok fazla göç yaşasa da bugün de önemli bir Türk nüfusa sahip. Geleneklerini ve kültürlerini yaşatan Türkler, eski şehir olarak bilinen merkezde yaşam sürüyor.

Şumnulu Türkler geleneğinden ödün vermiyor (video)

Bulgaristan'da Şumnu'da yaşayan Türkler, yüzyıllardır kültürlerine, kimliklerine sıkı sıkıya bağlı. 1989'dan sonra binlercesi Şumnu'dan Türkiye'ye göç etmiş olsa da, döndükleri yer yine toprakları oldu.

Şumnulular bugün şehirdeki 3 camide ibadetlerini yerine getiriyor. Şumnulu Müslümanları bir çatı altına toplaya mekânlardan biri de Kıllak Cami. Cami, her zaman cemaatle dolup taşıyor.

Türk okulları ve tiyatrolarında geleneklerine sahip çıkan Şumnu Türkleri için doğup büyüdükleri topraklardan başka yaşayabilecekleri yer yok.

Babadan devraldığı kunduracılık zanaatını sürdüren Osman Usta da, Şumnu'dan ayrılamayan Türkler'den. Şumnu’daki bütün Türkler Osman Usta’yı tanıyor. Tam 50 seneden beri şehir merkezindeki tarihi bir binada hizmet veren Osman Usta, Kunduracı Osman adıyla meşhur.

Ayakkabıcılığa 50 yıl önce başladığını söyleyen Osman Usta, "17 yaşımdan beri ayakkabıcılığa devam ediyorum. İşyerime hem çalışmak, hem de arkadaşlarımla muhabbet etmek için geliyorum" dedi.

Osman Usta yarım asırlık mesleğinden hâlâ tutkuyla bahsediyor. Mütevazı dükkanı hem ekmek kapısı, hem de dostlarını ağırladığı bir yer onun için. Bir kahvenin kırk yol hatırı olduğuna inanan arkadaşları, Osman Usta'yı dükkânında yalnız bırakmıyorlar.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 11:34 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 11:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26