Sultan Bayezid'in Makedonya'daki Yörükleri (video)

14. yüzyıldan bu yana Makedonya'nın doğusunda yaşam süren Yörük Türkleri geleneklerinden kopmuyorlar. Yıldırım Bayezid Han, döneminde çoğunluğu Karaman'dan gelip Makedonya'ya yerleşen Yörük Türkleri, Osmanlı'nın Balkanlardaki miraslarından.

Sultan Bayezid'in Makedonya'daki Yörükleri (video)

Balkan Türkleri arasında önemli bir etnik nüfus Yörüklerden oluşuyor. Makedonya'daki Yörük Türkleri'nin geçmişi, Osmanlılar'ın Balkan topraklarını fethettiği 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Büyük çoğunluğu Yıldırım Bayezid zamanında Karaman'dan gelen Yörük Türkleri, bütün Türk dünyası için önemli bir değer.

Osmanlılar'ın Balkanlar'daki mirası olan Yörük Türkleri bugün Makedonya'nın farklı bölgelerindeki dağ köylerinde yaşıyor. Aradan geçen 600 yıla rağmen kültürlerini, dillerini ve geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar. Halen Doğu Makedonya'nın yüksek dağlarında, Yörükler'in yaşadığı etrafı ormanlarla çevrili köyler Türkçe isimlerini koruyor. Etnolog Elizabeta Koneska, Makedonya'da yaşayan Yörükler'le ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yörükler 14. yüzyılda ilk olarak Selanik’e, sonra Valandova-Doyran bölgesine, İştip-Radoviş bölgesine ve hatta bir dönem Sırbistan'ın Pçinya bölgesine de yerleştiler. Tarihçilerin teorilerine göre Orta Asya’dan Anadolu’ya ve sonra Balkanlar'a göç etttiler. Yörükler, kültür ve adetlerini korumaya başarmıştır. Fakat değişik sıkıntılarla da karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunların en önemlisi ise eğitim.

Bu konuda Makedonya’da işler yavaş yürüyor ve maalesef bu tür topluluklarda bu yavaşlama daha fazla hissedilmekte. 1999 yılında yolların henüz asfaltla döşendiğini göz önünde bulundurursak değişikliklerin yavaş gitmesinin yegane sebebi dağlık bölgelerde yaşamalarıdır diyebiliriz. Bu sebepten Radoviş ve İştip bölgesinde bulunan Yörükler geleneksel adetleri koruyabildiler. Kocacık’ta da Yörükler var ancak doğu bölgesine nazaran burası çağdaş dünyadan daha çok etkilenmiştir. "

Yörük gelenekleri, zengin folklorik özellikleri ve kendine özgü tarzları bünyesinde barındırıyor. Bu geleneksel kültür kadın kıyafetlerinde de kendini gösteriyor. Bugün, her yıl düzenlenen Yörük Türkleri festivali, ülkenin farklı şehirlerinde yaşayan Türkleri buluşturuyor. Festival ayrıca ülkenin önemli isimlerini, siyasetçilerini ve Türkiye’den gelen misafirleri de ağırlıyor.

 

Haris Süleyman haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 15:05 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 15:05
banner25
YORUM EKLE

banner26