Süleyman Paşa'nın Tiran'ı 400 yaşında

1600’lü yıllara kadar küçük bir kasaba olan ve İşkodra Valisi Süleyman Paşa’nın imar hareketleriyle 1614’te kent kimliğine kavuşan Tiran, 400. yaşını kutluyor. Arnavutluk Diyanet İşleri, 400. yıldönümünü açtığı siyah beyaz fotoğraf sergisi ile kutluyor. Rina Gurgule yazdı.

Süleyman Paşa'nın Tiran'ı 400 yaşında

 

 

Tiran kuruluşunun 400. yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Tarihi kaynaklara göre Süleyman Paşa, cami, hamam ve ekmek fırını inşa ederek şehrin temelini attı. Arnavutluk Diyanet İşleri, Tiran'ın 400. kuruluş yıldönümü için bir sergi açtı. Sergi mekânı olarak Tiran'ın işlek caddelerinden biri seçildi.

Sergi için 1920'den bu yana ülkenin başkentliğini üstlenen Tiran'daki dini ve mimari eserlerin eski fotoğrafları bir araya getirildi. Arnavutluk Diyaneti Kültür Dairesi Başkanı Genti Kruja program açılışındaki konuşmasında şehir hakkında bilgiler paylaştı.

Tiran 400 yaşında…

Genti Kruja şu ifadeleri kullandı: "1614 yılı Tiran şehrinin kuruluş tarihi olarak geçmektedir. Bu tarih, Süleyman Paşa Camii'nin kitabesinde de yer alıyordu. Cami ne yazık ki günümüze ulaşamadı. İkinci dünya savaşında bombalandı ve komünist dönemde yıkıldı. Demek ki bu şehrin kuruluşu, dini bir yapı olan cami ile başladı. Biz de Tiran'ın 400. yılı nedeniyle şehrin eski fotoğraflarını Tiranlılarla buluşturduk."   

Sergiyle gün yüzüne çıkarılan fotoğraflar Tiran'ın 400 yıl boyunca yaşadığı değişimi de gözler önüne seriyor. Tiran'ın yüzlerce yıl öncesini bugüne taşıyan sokak, cami ve devlet binalarını gösteren, siyah - beyaz fotoğraflar Tiranlıların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Din adamları ve medrese öğrencileri

Arnavutluk Diyanet İşleri tarafından açılan sergide ünlü din adamlarının ve medrese öğrencilerinin fotoğraflarına da yer verildi. İki gün boyunca açık havada ziyaretçilerini ağırlayan serginin, yıl içinde Arnavutluk'un farklı bölgelerinde tekrarlanması planlanıyor. 

 

 

Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 15:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26