Srebrenitsa'da yine matem vardı (Video Haber)

Srebrenitsa katliamının yıldönümünde Boşnak Müslümanlar yaşadıkları acı günleri tekrar hatırladılar. 18 yıl önce yalnızca Müslüman oldukları gerekçesiyle katliama maruz kalanların yakınları gözyaşlarına hâkim olamadılar.

Srebrenitsa'da yine matem vardı (Video Haber)

 

Her yıl Srebrenitsa katliamında hayatını kaybeden yakınlarını anmak için Potçori mezarlığında toplanan Boşnaklar, bu yıl da hüzünlü anlar yaşadılar. Toplu mezarlardan çıkarılan ve kimliği belirlenen 409 cenaze daha toprağa verilirken, Srebrenitsa katliamının en küçük kurbanı Havva Muhiç'in 'isimsiz bebeği de bugün toprağa verilen cenazeler arasındaydı.

18 yıl önce ayrıldıkları Srebrenitsa'ya dönen 409 cenazenin 44'ü çocuktu. Cenazeleri getirecek olan tırların önüne gül suları dökülürken, tabutlar başlar üstünde kabristana taşındılar. Yakınlarını bekleyen Boşnaklar gözyaşlarına hakim olamadılar. Srebrenitsa kurbanlarını ebedî istirahatgâhlarına uğurlamak için Bosna’nın pek çok şehrinden gelen binlerce kişi, katliamın en küçük kurbanı, Havva Muhiç'in 'isimsiz' bebeğinin bulunduğu tabutun taşınması sırasında duygulu anlar yaşadılar.

Srebrenitsa'ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunan Tuzla'dan 3 gün önce yola çıkıp yürüyerek şehre ulaşan yüzlerce kişi de mezarlığa tekbir getirerek girdiler. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte mezarlıkta Kur’ân-ı kerim okundu ve dualar edildi. 18 yıldan bugüne hiç dinmeyen acılar bir kez daha tazelense de yakınlarının tabutlarına kavuşanların yüreklerıne bir nebze olsun su serpildi. Mezarsız ve kimliği henüz belirlenememiş 1500 Srebrenitsa kurbanı daha var. Mevzubahis 1500 kurbanın yakınları da törenleri gözyaşları içerisinde takip ediyorlar.

 

 

İrem Şahin bildirdi

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma 16:17 Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 16:17
YORUM EKLE

banner19

banner36