Sözlü tarih fotoğraflarla destekleniyor (video)

Filistin'de tarihine ve kimliğine sahip çıkmak isteyen gönüllüler önemli bir projeye imza attı. Arşivlik fotoğraflar ve belgeler müzede sergilenmek üzere bir araya getirildi. Aile albümleri tarandı, arşiv fotoğrafları toplandı, yüzlerce kişiyle tek tek röportaj yapıldı.

Sözlü tarih fotoğraflarla destekleniyor (video)

İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin üzerinden 67 yıl geçti. Tarihine ve kimliğine sahip çıkmak isteyen Filistinli gönüllüler önemli bir projeye imza attı. Aile albümleri tarandı, arşiv fotoğrafları toplandı, yüzlerce kişiyle tek tek röportaj yapıldı. Arşivlik fotoğraflar ve belgeler müzede sergilenmek üzere bir araya getirildi.

Projede emeği geçenlerden Rana Al Anani, çalışmayla ilgili şunları söyledi: "Bu projeye Kasım ayında, Kudüs, Ramallah, Cenin, Tulkerim ve Nablus’ta başladık. Şimdi ise İsrail içindeki eski Filistin topraklarını da inceliyoruz. Bu müze, Filistinliler'in eski hayatlarını görsele aktarmayı amaçlıyor. Tarihimize ait pek çok görsel arşiv yok edildi. Bu nedenle Filistin tarihinde bir boşluk bulunuyor, bu projeyle o boşluğu doldurmayı amaçlıyoruz. Proje kapsamında ilk olarak aile albümlerine odaklandık. Fotoğrafları dijital ortama geçirip, müze arşivinde topladık. Amacımız, Filistin tarihi ile diasporadaki Filistin halkı arasında bir iletişim oluşturmak."

1948 öncesi ve sonrası fotoğraflar üzerinden karşılaştırılabiliyor

Sözlü tarih anlatımını bir adım öteye taşıyarak fotoğraflarla destekleyen proje için şimdiye kadar 3500 fotoğraf toplandı. Filistin'in geleneksel ve kültürel tarihine de odaklanan proje için kişisel bilgilerden yola çıkıldı. Projenin aynı zamanda halkla ilişkiler sorumlusu olan Rana Al Anani, sözlerine şu cümlelerle devam etti: "Projeye öncelikle tanıdığımız insanların yardımıyla başladık. Projeyi duyurduktan sonra, pek çok kişi bizimle iletişime geçti. Böylelikle çok daha fazla aileye ve bölgeye ulaşabildik ve daha fazla bilgi topladık. Bazı bölgelerin en köklü ailelerine ulaştık. Bize fotoğraflarını ulaştıran kişilerle teker teker röportaj yapıyor ve fotoğraflara bu açıklamaları da ekliyoruz.”

Fotoğraflar, İsrail'in işgali öncesi Filistin topraklarında yaşanan hayata da ayna tutuyor. Kurulması yönünde çalışmaların sürdürüldüğü müzenin basın koordinatörü Hanin Saleh ise projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Benim için projenin en ilginç tarafı 1948 öncesi ile sonrasını karşılaştırmalı bir biçimde görmek oldu. Örneğin, 1910 yılına ait bir fotoğraf gördüm. Birinin dedesi ve yanında Paris’ten aldığı kıyafeti giyen anneannesi vardı. Bu fotoğraf o günlerde Filistin’in dışarıyla alakasını gösteriyor. Gene Cenin’den bir adam fotoğrafı vardı. Ailesiyle Şam’a akşam yemeği için gidip gece dönmüşler. Bu fotoğraflar bize geçmişimizle ilgili çok şey anlatıyor."

Müzede sergilenmeye hazırlanan fotoğrafların dijital ortama aktarımı tamamlandıktan sonra websitesi üzerinden de halka açılması planlanıyor.

 

Ediz Tiyanşan haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2015 Perşembe 11:02 Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 11:02
banner25
YORUM EKLE

banner26