Sosyalizm döneminde Bosna'da tarih yazıcılığı (video)

Balkan Tarihi Konuşmalarında 'Sosyalizm Dönemi Bosna Hersek Tarih Yazıcılığı' konusu masaya yatırıldı. Bilim ve Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen programda; Boşnak tarihçi Aladin Husic konuşmacıydı.

Sosyalizm döneminde Bosna'da tarih yazıcılığı (video)

Bilim ve Sanat Vakfı'nın Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen “Balkan Tarihi Konuşmaları” başlıklı program serisinin bu ayki üçüncü konusu “Sosyalizm Dönemi Bosna Hersek Tarih Yazıcılığı” oldu. Programa, Boşnak tarihçi Aladin Husic konuşmacı olarak katıldı.

Husic konuşmasında, 1945'li yıllarda başlayan ve 1990'lı yıllara kadar devam eden sosyalist dönemde Bosna-Hersek tarih yazıcılığını ele aldı. Husic konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sosyalizm döneminde tarihle uğraşan enstitülerin kurulmasıyla birlikte, bizim tarihçilerimiz Osmanlı belgelerine dayanarak Bosna tarihini anlatmaya çalıştılar. Bunun neticesinde de farklı sonuçlar ortaya çıktı. Öncelikle Osmanlıca belgeler Boşnakça'ya tercüme edildi. Bunun ardından da Osmanlı'nın bölgedeki siyâsî ve idari yapısı incelendi. Bunun da böyle olması gerekiyordu. Zira tarih masallara ve hikayelere dayanılarak değil, gerçek belgelere dayanılarak anlatılır. Mesela tarihimizde tartışmalı konulardan biri olan gayrimüslimlerin statüsü konusunu yine belgeler sayesinde anlayabiliyor ve bu konuda aydınlanabiliyoruz. Çalışmalar bir çok alanda devam etti. Erken dönem vakıfnânemeler, kanunnâmeler tercüme edildi ve yapılan yoğun çalışmalar sayesinde sıhhatli bir tarih bilgisine kavuşulmuş oldu.”

Bosna'nın tarihi ve etnik yapısı

Aladin Husic konuşmasında Bosna Hersek'in tarihi özelliği ve etnik yapısına da dikkat çekerken şunları söyledi: “Bosna'nın hem tarihi özelliği hem de etnik yapısı diğer Balkan ülkelerinden farklılık arzediyordu. Balkan Savaşları'nda Güney Sırbistan'dan, Makedonya'dan, Arnavutluk'tan, Kosova'dan Arnavutlar, Boşnaklar, Türkler gönderilmeye çalışıldı. Fakat Boşnak Müslümanlar için bu durum Müslümanların lehine oldu. Bunda şüphesiz 1778'de Bosna topraklarının Avusturya İmparatorluğu tarafından işgal edilmesinin de rolü var. Diğer Balkan ülkelerinde Müslüman katliamları yapan Sırplar, Avusturya topraklarına o zaman girme imkanı bulamadı. Sosyolizm döneminde de bundan dolayı Türkiye'ye ve dışarıya göç çok olmadı.”

Çeşitli branşlardan araştırmacılar ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Bilim Sanat Vakfı'nın ev sahipliğinde önümüzdeki ay Balkanlar'daki önemli meseleleri gündeme taşımaya devam edecek.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 10:40
YORUM EKLE

banner19

banner13