Son Kırgız Hanı Rahmankul anıldı

Kırgızların son hanı Rahmankul Han, doğumunun 100. yılı münasebetiyle düzenlenen programla anıldı. Hamza Türkyıldız yazdı.

Son Kırgız Hanı Rahmankul anıldı

 

Sovyet dönemindeki şartlara boyun eğmemek için önce Pakistan’a göç eden, ardından Türkiye’ye gelerek bu topraklarda vefat eden Kırgızların son hanı Rahmankul Han’ın doğumunun 100. yılı münasebetiyle, Kırgızistan’da anma faaliyeti düzenlendi.

Pamir Hanı Rahmankul, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde, o günkü şartlara boyun eğmemek için Pamir Yaylası’ndan Pakistan’a göçmüş ve 4 yıl bu ülkede ikamet etmişti. Ardından Türkiye’ye gelen Rahmankul, Van’da hayata gözlerini yummuştu.

Programa Türkiye'den ilgi

Kırgızistan Kültür Bakanı Sultan Raev’in de katıldığı anma programına Türkiye’yi temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürü Eyüp Dursun Ergür, Türk-Manas Üniversitesi Rektörü Sabahattin Balcı, Avrasya Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz; Rahmankul Han’ın çocukları, çok sayıda Kırgız milletvekili, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rahmankul Han’ı anma programında önce, Kırgız Tarih Müzesi’nde Rahmankul Han’ın hayatını anlatan fotoğraflarla kullandığı eşyalardan oluşan serginin açılışı yapıldı. Kırgız Kültür Bakanı Sultan Raev, protokol konuklarına sergiyi gezdirdi.

Altın değerleri anmaya devam edeceğiz

Anma programının ikinci bölümü, Flormanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kültür Bakanı Sultan Raev, Rahmankul Han gibi ismini tarihe altın harflerle yazdıran şahsiyetleri anmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Bakan Raev, “Bu gün bizler için unutulmaz bir gün yaşatan Kırgızistan Cumhuriyeti’ne ve her zaman bizlerin yanında olan, her konuda her türlü desteği veren Türkiye’den gelen heyete çok teşekkür ederim” dedi. Daha sonra Kültür A.Ş. Genel Müdürü Navzat Kütük’e ve Türkiye’den gelen heyete Kırgız milli kıyafetleri ve plaketler takdim edildi.

Misafirler şehri gezdi

Programın son gününde Rahmankul Han Pamiri Derneği tarafından konuklar için bir gezi düzenlendi. Bişkek şehir turu ile başlayan gezide, Cengiz Aytmatov’un mezarının bulunduğu Ata Beyit ve Karahanlıların ilk İslâm Ordusu'nun kurulduğu yer olan Balasagun bölgesinde Burana Minaresi ve Balbal Mezar Taşları ziyaret edildi.

 

Hamza Türkyıldız yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13