Sofyalılardan Osmanlıca'ya büyük ilgi (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gönüllülerin girişimiyle başlatılan Osmanlıca kursları büyük ilgi görüyor. Başmüftü Vedat Ahmet tarafından verilen Osmanlıca dersinin her yaştan katılımcısı var.

Sofyalılardan Osmanlıca'ya büyük ilgi (video)

Zengin Osmanlı arşivlerine ev sahipliği yapan Bulgaristan'da Osmanlıcaya olan ilgi de gün geçtikçe artıyor. Ülkede son üç yıldır derneklerin yanısıra gönüllülerin girişimiyle Osmanlıca kursları düzenleniyor.

Bulgaristan başkenti Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği'nin organizasyonuyla her Pazar günü Başmüftülük binasında Osmanlıca kursları düzenlenmeye başladı. Sofya'daki dersler Başmüftü yardımcısı Vedat Ahmet tarafından veriliyor. Gönüllü olarak eğitmenlik yapan Vedat Ahmet, Osmanlıcanın Bulgaristan Müslümanları açısından bir önem arz ettiği düşüncesinde.

Başmüftülüğün verdiği Osmanlıca kursunun 3. yılına girdiğini kaydeden Vedat Ahmet, kursun Kültürel Etkileşim Derneği’nin teşebbüsüyle Sofya’da bulunan özellikle Türk gençlerinin talebi üzerine başladığını söyledi.

Her yaştan kursiyer var

Ahmet şöyle devam etti: “Amacımız Osmanlıcayı öğrenmekle birlikte, Osmanlı kültürüyle ilgili belli konuları öğrenmek ve onlarla tanışmak idi. Bulgar asıllı olanlardan da zaman zaman kursa gelenler oluyor. Bazı arkadaşlarımız artık 3. senesine girdi. Çok büyük bir katılımla değil, ama yavaş yavaş bir mesafe kat ediyoruz. Ecdadımızın dilini öğrenmek, bizim kültürümüzün örf ve adetlerimizin temelinde bulunan bazı değerleri keşfetmek için bunu yapıyoruz.”

Osmanlıca’yı Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğrendikten sonra biraz daha ileri seviyede Osmanlı diplomasisi ve paleografisi dersi aldığını kaydeden Vedat Ahmet, “Onu da milli kütüphanedeki uzmanlardan Doç. Dr. Stefan Andreev’ten okuduk. Bu şekilde biraz Osmanlıcamızı geliştirme imkânı oldu” ifadelerini kullandı.

Sofya'da düzenlenen kursların her yaştan talibi var. 12 yaşındaki Musab Ahmet kursiyerlerden biri. Cumartesi günleri kuran kursuna giden ortaokul öğrencisi Musab, pazar günleri de Osmanlıca’nın zenginliğini keşfetmeye çalışıyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2015 Çarşamba 12:03 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 14:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26