Sofyalı çocuklar İslam'ı Pazar Okulu'nda öğreniyor (video)

Bulgaristan okullarında din dersleri hâlâ tartışma konusu oluyor. Çok az yerde deneme amacıyla başlatılan pilot din dersleri okullarda rağbet görmüyor. Sofya Müftülüğünün açtığı Pazar Okulu ise aileler ve çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.

Sofyalı çocuklar İslam'ı Pazar Okulu'nda öğreniyor (video)

Bulgaristan’da son yıllarda müftülük makamlarının kurumsallaşmasıyla beraber, dini faaliyetler çemberi de genişledi. Sofya Müftülüğü, Müslümanların ibadetleri, camiler, iman temini ve Kur'an-ı Kerim kursları üzerinde de yoğun girişimlerde bulunuyor.

Mustafa İzbiştalı başkanlığındaki Sofya Müftülüğü, 3 yıldan beri her Pazar günü çocuklara din dersleri veriyor. Dört saat boyunca Pazar Okulu başlığı altındaki derslerde Kur'an-ı Kerim öğretiliyor ve din dersleri okutuluyor. 6-14 yaş arasındaki çocukların son saati ise, atölyeler şeklinde eğitici ve eğlendirici biçimde geçiyor. Kur'an-ı Kerim kursu bir nevi Bulgar okullarında din dersi okunmayışını telafi ediyor. Kursa devam çocuklar din konusunda ilk adımlarını burada atmış oluyorlar.

Sofya'daki Pazar Okulu 3 yıldan bu yana Müslüman ailelerin çocuklarına hizmet veriyor. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği okulda, Sofya Yüksek İslam enstitüsünde eğitim alan gençler ders veriyor. Pazar Okulu hocaları çocuklara Güzel Dinim isimli Bulgarca bir kitaptan ders veriyorlar. Kur'an kurslarını burada Bulgarca yaptıklarını ifaden eden hocalar, talebelerinin çoğunun Bulgarca konuştuğu, aralarında Arapça bilenlerin de bulunduğu belirtiyor.

Din derslerine katılan öğrenciler arasında Suriye’den gelen mülteci ailelerin çocukları da var. Çocuklar derslerin ardından, el işi atölyeleri, doğa gezileri gibi farklı programlarla eğleniyor. Bu etkinliklerden biri de mutfakta gerçekleşiyor. Öğretmenleri eşliğinde mutfağa giren çocuklar, diledikleri gibi süsledikleri kekleri afiyetle yiyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2015 Cuma 11:23 Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 11:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26