Sofya'dan Filistin'in mücadelesine destek (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Uluslararası 29 Kasım Filistin Halkıyla Dayanışma Günü'ne özel bir etkinlik düzenlendi.

Sofya'dan Filistin'in mücadelesine destek (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Filistin Halkı ile Dayanışma Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Programa yoğun ilgi gösteren Sofyalılar işgal ile mücadelesinde Filistin halkının yanında olduğunu gösterdi. Sofya Merkez Ordu Evi'nde yüzlerce kişi hem Filistin'in yıllar içindeki mücadelesini, hem bundan sonraki süreçte barış ve huzur dileklerini iletti.

Merkez Ordu Evi'ndeki program Filistin milli marşının okunmasıyla başladı, şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, Filistin şarkıları söylendi. Programa Filistin halkının bağımsızlık mücadelesine vurgu yapan konuşmalar damga vurdu. Etkinliğin Filistin'den de konukları vardı. Filistin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Taysir Farahat konuşmasında Filistin halkına yapılan baskılara karşı dünya kamuoyunu yardıma çağırdı. Farahat konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Filistin'den geldim ve size oradaki durumun gerginleştiğini söylemek istiyorum. Orada Filistin halkına baskılar artıyor. Oradaki işgalciler siyasi çözümü engellemek için her türlü yola başvuruyor. Tüm dünyanın bu soruna tek çözüm olarak gördüğü iki egemen devlet prensibini ihlal ediyor. Uluslararası toplumu ve kardeş, dost ülke Bulgaristan hükümetini İsrail üzerine siyasi baskı uygulamaya çağırıyoruz.”

Filistin Halkı ile Dayanışma gününde Filistin'in Bulgaristan Büyükelçisi Ahmet al Madbuh de söz aldı. Madbuh şu sözleri sarfetti: “Tüm halklar için, onlarla dayanışmayı ifade edecek bir günün bulunması onur ve gurur meselesidir. Ancak biz Filistin halkı olarak böyle bir günü istemiyoruz. Çünkü bu gün ülkemizdeki sorunların ve halkımızın dışlanmasıyla ilgili problemlerin hâlâ çözülmediğini gösteriyor."

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda alınan bır kararla 29 Kasım günü 1978’den bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma günü olarak kutlanıyor. Böylece tüm dünya Filistin halkının mücadelesine bir gün de olsa ortak oluyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2015 Cumartesi 10:39 Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 10:39
banner25
YORUM EKLE

banner26