Sofya'daki mültecileri iftar buluşturuyor (Video Haber)

Ülkelerini terk edip Lübnan, Kahire ve Sofya’ya yerleşen Suriyeli aileler için iftar vakti, hatıraların canlandığı hüzünlü anlara dönüşüyor.

Sofya'daki mültecileri iftar buluşturuyor (Video Haber)

 

Suriye'deki savaştan kaçıp Lübnan'a sığınan Um Vail'in ailesi, Ramazan aylarını ihtiyaç duydukları her şeyi satın alarak, büyük ve geniş sofralarda karşılayabiliyorlardı. Ancak şimdi oruçlarını açacak yiyecek bulmakta zorluk çekiyorlar. 8 kişilik aile, Beyrut'un en fakir semtlerinden birinde buldukları eski bir depoyu eve çevirmiş. Um Vail, mütevazı mutfağında iftara hazırlanıyor. Korktuğu için de yüzünün gizlenmesini istiyor.

Ramazan aylarının eskisi gibi geçmediğini söyleyen Um Vail "vaziyet, eskiden olduğu gibi değil. Şam'da Ramazan ayları farklıydı. Öğleden akşam ezanına kadar yemek hazırlardık. Herşeyin olduğu uzun sofralar kurardık. Ancak şimdi çok zor. Şimdi bir tabak patates, bir tabak salata yapabildim sadece. Buna da şükür. İnşallah ülkemiz eski günlerine döner ve herşey eskisi gibi olur. Buraya altı ay önce geldik. Hayatımızı nasıl devam ettirelim bilemedik? Bazen iş var bazen yok. En büyük oğlum restoranda çalışıyor en küçükleri Muhammed ve Ahmed ise bazen çalışıyor bazen de çalışmıyorlar" dedi.

Ailenin evi savaş sırasında tamamen yıkılmış. Um Vail, evinden eğer bir taş bile kalsaydı, Şam'ı terk edip, mülteci veya evsiz konuma düşmeyeceğini, Ramazan ayını bu şartlar altında geçirmeyeceğini söylüyor.

Turistler Ramazan için Mısır’a gidiyorlar

Lübnan'daki mültecilerle aynı acıları yaşayan Mısır'da ise Ramazan ayı hareketliliği Kahire'deki El Hüseyin Camii etrafında yaşanırken, Kahirelilerin büyük çoğunluğu oruçlarını Tahrir ve Adeviye meydanlarında açıyor. Kahire çarşılarında ise Ramazan ayı gelenekleri her şeye rağmen yaşatılmaya çalışılıyor. Bu yıl Ramazan ayı diğer yıllara göre daha az görkemli kutlanıyor. Çünkü Mısır'da siyasi problemlerin sebep olduğu çatışmalar, insanları korkutuyor. Ama El Hüseyin Camii gibi yerler bu gerilimden hiç etkilenmiyor. Meydanlardan uzak duran Mısırlılar, Ramazan ayını beraberlik içinde yaşıyor. Bütün ikazlara rağmen, dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistler de Ramazan ayının ruhunu görmek için Mısır'ı tercih ediyorlar.

Ülkesi Avustralya'dan Mısır'a gelen Daniel Scott "Avustralya hükümeti önümüzdeki sekiz hafta boyunca turistlerin Kahire'ye gitmemesi konusunda ikaz yaptı. Bense ne kadar kötü olabilir ki, diye düşünerek buraya geldim. Buradaki insanlar gayet mutlu. Darbeye ve siyasi istikrarsızlıklara rağmen, Kahire çarşıları Ramazan ruhunu yaşatmaya devam ediyor" dedi.

Ramazan ayını protesto ve çatışmaların gölgesinde geçiren Mısırlılar, bayrama huzur içinde girmeyi ümit ediyorlar.

Sofya’daki mültecileri iftar buluşturuyor

Sofya’nın merkezden uzak semti Lülin'de Ramazan akşamları yaşanan hareketliliğin merkezi bir yıldır mescid olarak hizmet veren Filistinliler Derneği binası.

Ramazan ayının heyecanını yaşamak isteyen yüzlerce Müslüman oruçlarını açmak ve teravih namazı kılmak için bu mescide geliyor. Bulgaristan'ın başşehrinde 10 binden fazla mülteci yaşıyor.

Farklı dönemlerde ülkeye gelen sığınmacılara, Suriye ve Ortadoğu'daki karışıklıklar eklenince her gün yenileri ekleniyor.

Filistinli bir işadamının işyerinin bahçesine kurduğu mescid, ülkedeki mültecilerin Ramazan geleneklerini yaşamasına imkân sağlıyor. Her akşam ikamet izni olan yüzlerce kadın, erkek ve çocuk mescidde hem ortak kederlerini hem de Ramazan sofrasının bereketini paylaşıyor.

Filistinli işadamı "Burası aslında Sofya’da yaşayan Filistinliler kulübü olarak hizmete açılmıştı. Zamanla durum öyle gerektirdiği için Filistinliler derneğinden çıkıp, tüm Arap dünyasından gelen mültecilere açık bir mescid haline geldi. Sofya’da yeni cami yapılmasına izin vermiyorlar. O yüzden bizler de hem başmüftülük, hem de Bulgar Diyanet işlerinin izniyle çareyi bu mescidi oluşturmakta bulduk. Suriye'deki krizden sonra ne yazık ki mülteci sayısı da yükseldi. Arap ülkelerinden ve İslam dünyasından hiç dinmeyen bir sığınmacı akımı var. Son aylarda her gün yeni gelenler oluyor, kapımızı çalıp iş ve yemek istiyorlar. Mescidde kurduğumuz mutfakta her aşkam 400’e yakın kişiye iftar veriyoruz. Buradaki insanların maddi açıdan Ramazan ayını ve bayramı sevinçle karşılaması için yardım etmeye çalışıyoruz. Her bayram artık geleneksel olarak burada çocuklara özel büyük şenlikler düzenliyoruz. Benim özel işletmem olan bu park alanına lunapark kuruyoruz. Yurtlarından uzak çocukların yüzünü güldürmek bizi de mutlu ediyor" dedi.

 

 

Hasan Esen ve Sevde Dükkancı bildirdi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 13:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13