Sofya'da Kur'ân kurslarına ilgi büyük (Video Haber)

Bu yıl 7.si düzenlenen 'Temel İslâmî Bilgiler Yarışması', Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün katkılarıyla Sofya Millî Kültür Sarayı'nda düzenlendi.

Sofya'da Kur'ân kurslarına ilgi büyük (Video Haber)

 

25 bölge müftülüğü tarafından ülke genelinde düzenlenen yaz Kur'ân kurslarında başarılı olan öğrenciler, dinî bilgilerini ve Kur'ân-ı Kerim okuyarak kıraatlerini katılımcılara sergilemek üzere Sofya'da buluştular. İlâhiler ve konuşmalar eşliğinde geçen etkinlik, Bulgaristan’da yaşayan Müslüman gençlerin dinlerine bağlılığının da göstergesi oldu. Yarışmaya, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Sliven, Razgrad, Aytos, Blagoevgrad ve Şumnu şehirlerinden yerel elemeleri geçmeyi başaran öğrenciler katıldılar.

Yarışmaya katılan öğrenciler İslâmiyet’le ilgili suallerin büyük kısmına Türkçe olarak cevap verdiler. Bulgaristan Müslümanları başmüftüsü Mustafa Alış Hacı, konuşmasında dinlerini öğrenen talebelerin başarısına vurgu yaptı. Kur'ân kursu öğrenimlerini tamamlayan çocuklar, başmüftülüğün hazırladığı Kur’ân-ı Kerîm, dinî kitaplar ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

Nüfusu 7,4 milyon olan ülkede bir milyona yakın Müslüman yaşıyor. Bulgaristan Müslümanları başmüftülüğünün düzenlediği Kur'ân kurslarına özellikle de yaz döneminde gösterilen ilgi her geçen gün artıyor.

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 20 Eylül 2013 Cuma 15:40 Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26