Sofya'da kendi haline terk edilen namazgâh (Video Haber)

Beş asır boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan Bulgaristan’ın bir çok bölgesinde hâlâ Osmanlı izlerini görmek mümkün. Bu izleri taşıyan binalardan biri de Sofya’nın merkezinde bulunan namazgâh...

Sofya'da kendi haline terk edilen namazgâh (Video Haber)

 

Sofya'nın yüzlerce yıllık sokaklarında adım başı bir tarihî esere rastlanıyor. Asırlarca Osmanlı hâkimiyetinde kaldıktan sonra bağımsızlığını kazanan, ancak kimliğini kaybeden Sofya'daki tarihî eserlerin çoğu, günümüzde yapılış maksadından uzak ihtiyaçlara hizmet ediyor. Bunlardan biri de Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa edildiği tahmin edilen, bugün şehrin kalabalığında bir mahalle pazarı içinde sıkışmış durumdaki namazgâhtır.

Osmanlı döneminde Sofya’nın en güzel mesire yerlerinden olan Kurubağlar semtinde bulunan namazgâh, askerlerin sefere çıkarken kılıç kuşandığı, hac yolculuğuna çıkmadan önce namazların kılındığı ve uğurlamaların yapıldığı bir mekân olarak hizmet veriyordu. Geleneksel Osmanlı mimarisinden numûneler barındıran namazgâhın, hutbe okunan minberinin bir kısmı zamana mağlup düşerek yok olsa da, mihrap hâlâ sapasağlam duruyor.

Sofya'da unutturulmak istenen namazgâh, Roma Duvarı veya Eski Duvar olarak da biliniyor. Bulgaristan başmüftülüğü, vakıf malı olarak inşa edilen binayı tekrar kendi hüviyetine kavuşturmak üzere teşebbüslerde bulunmaya devam ediyor. Bakalım netice ne olacak?

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2013 Salı 16:34 Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2013, 12:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Gazali
Ahmet Gazali - 9 yıl Önce

Bulgar müslümanları cok duyarsız.Plevnede bir şehitliğimiz bile yok.Buna rağmen her müslüman cocuğu bir kere balkanlara götürülmeli.Neler yapabildiklerimizi(İnşa,fikir,ruh)görmeli.

banner19

banner26