Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası (video)

Sofya’da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, kentte yaşayan Türk ve Müslüman aydınlar, öğrenciler ve tarihe ilgi duyanlar için 'Evliya Çelebi'nin İzinde Sofya Turu' düzenledi.

Sofya'da Evliya Çelebi gezi rotası (video)

Bulgaristan başkenti Sofya’da Evliya Çelebi'nin izini sürmek mümkün. Özellikle camileriyle, hamamlarıyla, her ne kadar şimdi dış görünümü ve kullanımı, şekli farklı olsa da, gerçekten Osmanlı havasını bugün de hissetmek mümkün.

Evliya Çelebi'nin eserlerinde geçen bu izleri sürmek üzere, Kültürel Etkileşim Derneği, başkent Sofyalıları tarih dolu bir yolculuğa çıkardı. Kültürel tura araştırmacı yazar İsmail Cambazov da eşlik etti.

"Evliya Çelebi'nin İzinden" gezisinin ilk durağı, Kadı Seyfullah Efendi’nin 1566'da yaptırdığı Banyabaşı Camii oldu. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde anlatılan cami bugün Sofya’da ibadete açık tek Müslüman mabedi.

Osmanlı'nın Sofya'da inşa ettiği ilk cami olan Koca Vezir Mahmut Paşa Camii ise bugün Arkeoloji Müzesi. 1494'da inşa edilen cami, 22 odasıyla Balkanlar'ın en büyük medreselerinden birine ev sahipliği yapıyormuş. Camiyle ilgili araştırmacı yazar İsmail Cambazov şu ifadeleri kullandı: “Bu cami, Edirne’deki Selimiye Camii'nden sonra, bütün Balkan yarımadasında en büyük ikinci camidir. 10 bin kişiyi toplayan namazgahı vardır. Şimdi Arkeoloji Müzesi.”

Ayasofya'nın bir eşi de Sofya'da

Meydanı süsleyen eserlerden biri de Güzel Sanatlar Galerisi ve Etnografya Müzesi. 1878’de Avusturyalı mimarların yeniden şekil verdiği binada Bulgar Çarı Aleksandır Batemberg yaşamış. Bu nedenle bugün Kraliyet Sarayı olarak biliniyor. Fakat bu yapı da bir Osmanlı eseri. Yapı kaynaklarda Paşa Konağı olarak geçiyor.

Sofya’nın merkezindeki bir diğer eser, Osmanlı kışlalarına ait hücre. Osmanlı’ya karşı mücadele veren Vasil Levski’nin de tutulduğu hapishane bugün anıt statüsüne sahip. 1818'deki şiddetli depremde iki minaresi de yıkılan Siyavuşpaşa Camii de turun duraklarından biri oldu. Seyahatnamesi'de bahsi geçen eserleri tanıtan İsmail Cambazov, Siyavuşpaşa Camii ile ilgili şu şekilde konuştu: “Osmanlı'nın kiliseden camiye çevirdiği ve 300 sene kullandığı Siyavuş Paşa Camii'nin eşi İstanbul’daki Ayasofya’dır. Bu mabed o değerdedir, yani Ayasofya ile eşdeğerdir. Bunun altında iki kat daha eski Bizans yapısı var.”

1500'lü yıllarda Balkanlarda yaşayan Alim Bali Efendi'nin Knyajevo Köyü'ndeki türbesi de ziyaret duraklarından oldu. Aslen Makedonyalı olan Bali Baba, hayatını Bulgaristan'da geçirdiği için Bulgaristanlı olarak kabul ediliyor.

Bulgaristan'daki tarihi eserleri daha yakınmak tanıma fırsatı sunan "Evliya Çelebi'nin İzinden" turu, takip ettiği rotalarla hem tarihi yeniden canlandırıyor, hem de Osmanlı'nın bu topraklardaki izlerini takip etme imkanı sunuyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2015 Çarşamba 12:01 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 12:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26