Sofya'da ebru sergisi düzenlendi (video)

Türk kültürü ve gelenekli sanatları "Suya Dökülen Aşk" etkinliği ile Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da tanıtıldı.

Sofya'da ebru sergisi düzenlendi (video)

 

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Türk Öğrenci Konseyi, Türk kültürünü ve sanatını "Suya Dökülen Aşk" etkinliği ile tanıttı. Program ile geleneksel Türk sanatlarından ebru ve hattın incelikleri sergilendi.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da eğitim gören Türkiyeli öğrencilerin organize ettiği etkinlikle Sofyalılar, ebru ve hat sanatıyla tanışma fırsatı buldular. Türk Öğrenci Konseyi Bulgaristan Temsilciliği sözcüsü, 'Suya Dökülen Aşk' programı ile öncelikli olarak barış, sevgi ve kardeşliği anlatmak amacında olduklarını söyledi. Ney dinletisi ile başlayan etkinlik daha sonra semâ âyini ile devam etti.

"Suya Dökülen Aşk" programında ebru gösterisiyle renklerin ve suyun ahengi büyük hayranlık uyandırdı. "Önce aşk suya düştü, sonra su aşka yenik düştü" temasıyla süren etkinlik ebru ve hat sanatının bütünlüğünü gözler önüne serdi.

Öğrenci temsilciliği sözcüsü, "Bulgaristan halkının yoğun ilgi göstermesi bizi çok mutlu etti. Kendilerine teşekkür ederim. Geleneksel sanatlarımızdan biri olan ebru sanatını canlı performans olarak halkımıza izletmeye çalıştık. Ebru sanatının geleneksel Türk sanatlarından biri olduğu ve günümüzde de yaygınlaştığını gözlemliyoruz. Bu geleneksel sanatlarımız açısından umut verici bir gelişme" diye konuştu.  Etkinlik katılımcılardan tam not alırken, Sofyalılar'ın Türk kültürüyle tanışma imkânı bulduğu "Suya Dökülen Aşk" programı renkli görüntülerle son buldu.

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Aralık 2013 Cumartesi 11:10 Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2013, 11:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26