Sofya'da çocuk kursiyerler için hatim töreni (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da soydaşlar Kur’an kursunda eğitimlerini tamamlayan çocuk kursiyerler için hatim töreni düzenledi.

Sofya'da çocuk kursiyerler için hatim töreni (video)

Bulgaristan’ın başkenti Sofya'da yaşayan Türkler, Osmanlı'dan devraldıkları kültürel mirası yeni nesillere aktarmayı sürdürüyor. Kur'an eğitimi alan çocukların hatim törenlerinin onlar için anlamı büyük.

Bu yıl Sofya’daki Banyabaşı Camii’nde Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan çocukların hatim töreni ise Lulin semtindeki mescitte gerçekleştirildi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Vedat Ahmet ve Sofya Müftüsü Mustafa İsbiştali'nin de katıldığı etkinlikte dualar edildi.

Kur’an kurslarına katılan yaşları 8 ila 12 arasında değişen çocuklar Kur’an-ı Kerim okudu, ilahiler söyledi. Küçük Alper de “Muhammed’dir Önderim” şiirini okudu. Kur’an kursu öğrencileri arasında bilgi yarışmasının düzenlendiği etkinlikte öğretmenler de aileler kadar heyecanlıydı. Kur'an kursunun en küçük öğrencilerinden biri olan 3 yaşındaki Yasemin de ezberleyebildiği duasını okudu.

Kursun eğitmenleri, çocuklara temel dini bilgilerimizi vermeye çalıştıklarını, Allah sevgisini, Peygamber sevgisini, geniş anlamda İslam sevgisini vermeye çalıştıklarını söyledi.

 Sevda Dükkancı haber verdiYayın Tarihi: 24 Nisan 2014 Perşembe 12:02 Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 12:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26