Sofya'da bahar kitapla başladı (video)

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Bulgar okurların büyük ilgi gösterdiği ilkbahar kitap fuarı başladı. Söyleşi ve imza günleriyle renklenen fuarın açılışını Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi yaptı.

Sofya'da bahar kitapla başladı (video)

Sofya İlkbahar Kitap fuarı; rekor sayıda yayınevinin katılımıyla kapılarını açtı. Fuarın düzenleyicisiyse Bulgar Kitabı adlı birlik. Sofya'da Milli Kültür Sarayı'nda düzenlenen ilkbahar kitap fuarında yüzlerce yayımcı ve yazar bir araya geldi.

Fuarda hem okurlar yüzde yirmiye varan indirimlerle kitap sahibi oluyor, hem de yayımcılık ve kitapçılık alanında son gelişmelerden de haberdar olunuyor. Kitapseverlerin heyecanla beklediği ilkbahar kitap fuarının açılışını Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe yaptı. Fuarın onur konuğuysa yazar Ahmet Ümit.

5 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuarda; yeni çıkan kitapların yanı sıra klasik eserler de yer alıyor. Farklı bölümlere ayrılan kitap fuarının kitap pazarı başlığı altında çocuk kitaplarının sıralandığı renkli stantlar dikkat çekiyor. Masallar, hikâyeler ve özellikle öğrencilerin yaz tatilinde okuması gereken kitaplar talep görüyor. Bulgar kitapseverler, indirim olanaklarından faydalanmak için açılışın hemen ardından fuarın yolunu tuttu.

Ekonomik kriz ve artan işsizliğe rağmen kitap satın almakta zorlansalar da Bulgarlar okumaktan vazgeçmiyor. Fuara katılan yayınevlerinden Bard Yayınevi Müdürü Yordan Antov, Bulgarların birçoğunun işsiz olduğunu ve 5-6 dolarlık kitapların dahi pahalı görüldüğünü ifade etti. Yordan Antov şu ifadeleri kullandı: "Satışlarda düşüş var, fakat okumada yok. Çünkü okurlar kendi aralarında gruplar oluşturuyor. Bir kitabı dört, beş kişi okuyor. On kişi on farklı kitap satın alıyor ve onları paylaşıyor. Böylece gruba özel kütüphane oluşturuyorlar. Her şeye rağmen halkımız okumak için çözüm üretiyor."

8 Haziran’a kadar sürecek kitap fuarında yazar ve çevirmenler, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek’teki sel felaketlerinde zarar görenlere bağış toplanması amacıyla okuma seansları da düzenleyecek. 

 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Haziran 2014 Perşembe 11:25 Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 11:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26