Sofya'da 40 yıldır kitap tamiriyle uğraşıyor (video)

Sofya'nın caddelerinde sıklıkla rastlanan bir görüntü, kutular içinde satışa sunulan kitaplar. Dünyaca ünlü yazarlara ait ilk basım eserleri bile bu kutularda bulmak mümkün.

Sofya'da 40 yıldır kitap tamiriyle uğraşıyor (video)

 

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da her köşe başında 2. el kitaplar satan seyyar satıcılara rastlamak mümkün. Kitapların satışa sunulduğu kutuların içinde birbirinden değerli eserlere rastlanabiliyor. Sofya'daki sahaflar Stendhal, Çehov, Balzac ve Dostoyevski gibi dünyaca ünlü yazarlara ait eserlere ulaşmak isteyenler için hazine niteliğinde.

Yarım asırdır elden ele dolaşan, kütüphane raflarında bekleyen ve sayfaları sararan kitaplar yeni okuyucularını bu sahaf dükkânlarında bekliyor. Kimi zaman sokak tezgâhlarındaki kutularda dünya klasiklerinin ilk basımlarına bile rastlanıyor.

Sokak tezgâhlarının müdavimi olan bir kadın kitapsever, kitap tezgâhları hakkında şöyle konuştu: "İnsanın şansı varsa, burada çok iyi yazarlara ait kitapları bulabilir. Kitap seven herkes durup, bakıyor kutuların içine. Kitapları teker teker aramak sonuç veriyor."

Zamana direnen kitapları korumaksa bir zanaat. Sofya’da eski kitapların, eski yayınların, gazetelerin, arşivlerin yeniden hayat bulduğu, aynı zamanda yeni kitapların daha şık, daha lüks bir görünüm kazandığı bir atölye mevcut.

Ventzislav Denkov 40 yıldır kitaplara adeta yeniden can veriyor. Kitapları yenileyen ve ciltlerini değiştiren Denkov'un dükkânı, ülkede, Avrupa kalite sertifikasına sahip ilk atölye.

Farklı nesillerden kişiler Denkov'un atölyesini ziyaret ediyor. Yaşlılar kütüphanelerindeki değerli klasik kitapları torunlarına bırakmak için yeniletirken, gençler yazdıkları şiirleri burada kitaplaştırarak, sevdiklerine değerli ve eşsiz bir hediye sunmak istiyorlar.

"Yedi, sekiz yıl önce Sofya Üniversitesi'nde gazetecilik bölümü için giriş sınavında adaylara 'Fare Kitabı Kemirdi' başlıklı bir tez verildi." diyen Denkov; "Bu kadar yıl sonraysa ben diyorum ki fare kitabı kemirmedi, kitap sevgisi hâlâ tükenmedi ve bilgisayara yenik düşmedi." ifadelerini kullandı.

Kitapların yeni ciltlerine kavuştuğu atölyede Milli Kütüphane ve Devlet Arşivi için, gazete ve tarihi yayınlar da muhafaza edilmek amacıyla ciltleniyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2014 Cumartesi 10:46 Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 10:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26