Siyer Vakfı'nın kısa film yarışması sonuçlandı (video)

Siyer Vakfı'nın gerçekleştirdiği 'Alemlere Rahmet' kısa film yarışmasının ikincisinin ödül töreni Haliç Kongre Merkezi'ndeydi.

Siyer Vakfı'nın kısa film yarışması sonuçlandı (video)

Siyer Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Alemlere Rahmet" kısa film yarışmasında kazananlar belli oldu. "Ahlakı Kur'an, Davası Furkan" temasıyla yarışan kısa filmler için düzenlenen ödül töreni Haliç Kongre Merkezi'ndeydi. Türkiye genelinden katılan 103 film final için yarıştı. Finale kalan 12 kısa film törende izleyicilerle buluştu.

Yarışma jürisinde Ümit Meriç, Cihan Aktaş, Nurten Sancak, Gökhan Yorgancıgil, Gökdemir İhsan, Bülent Ata ve Mehmet Kaman yer aldı. 2. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışmasının jüri başkanlığını senarist, yapımcı ve yönetmen Derviş Zaim üstlendi. Zaim, yarışmaya katılan filmlerle alakalı şunları söyledi: "Filmler bir çok bakımdan defalarca incelendi. Sadece 1 kategoride değildi değerlendirmeler. Ancak yarışmanın teması bizler için pusulaydı. Hakkaniyetli davranmaya çalıştık. 12 film finale kaldı, 100 küsür film içerisinden."

Seneye uluslararası nitelikte olacak

Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam'ı daha yakından tanıma ve kavrama amacıyla hayata geçirilen yarışmanın 2016 yılında uluslararası platforma taşınması planlanıyor. Yarışmanın organizatörü ve aynı zamanda jüri üyesi olan Mehmet Kaman da şöyle konuştu: “1 Ocak 2016'dan itibaren 3. yılın takvimi başlayacak, ama uluslararası olarak. Dolayısıyla bu yıldan sonra biz farklı ülkelerde yönetmen ve yapımcılardan kısa filmler talep edeceğiz. 'Ahlakı Kur'an Davası Furkan' üst başlığıyla başlattık, yürüttük. Çalışmalarımız önümüzdeki yıl da Peygamber Efendimizin ahlakını yansıtacak bir temayla devam edecek."

Yarışmanın birincisi Yunus Namaz'ın yönettiği "Masumiyetin Düşüşü" adlı film oldu. Murat Bozkurt'un "Anne ve Çocuk" filmi ikinciliğe, Mehmet Şerif Karakoyun'un "Kıyamet Şehri Arayış" fılmi ise üçüncülüğe layık görüldü. Jüri özel ödülünü Şenol Çöm "Gün Batarken" filmi ile alırken, Es Medya Ödülü'nü Seda Kaya "Bir Senaryo Yaratmak" adlı film ile almaya hak kazandı. Yarışmada bir de usta tiyatrocu Hasan Nail Canat adına eşi Sevim Canat'a 'Onur Ödülü' verildi.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 16:35 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 16:35
banner25
YORUM EKLE

banner26