Siyahi dadıları anlatan bir oyun 'Siembamba' (video)

Cape Town Artscape Tiyatrosu, Güney Afrika'daki ırkçı Apartheid dönemin etkilerini konu alan bir oyunu sahneye taşıdı. Siembamba adlı tiyatro oyunu; genç bir beyaz kızla, ona doğumundan itibaren bakıcılık yapan siyahi hizmetçinin ilişkisine odaklanıyor.

Siyahi dadıları anlatan bir oyun 'Siembamba' (video)

Güney Afrika'da Apartheid döneminin sona ermesinden bu yana 21 yıl geçti. Bu süre içinde o dönemin izleri ülkedeki filmlere, kitaplara ve tiyatro oyunlarına yansıdı. Cape Town Artscape Tiyatrosu, bu etkiyi gözler önüne seren bir oyuna imza attı. "Siembamba" isimli oyun, o dönemde yaşanan kimlik bunalımını gözler önüne serdi.

Oyunun yönetmeni Philip Rademeyer oyunu şu sözlerle anlattı: "Oyun 20'li yaşlarda beyaz bir kızın doğumundan bu yana ona bakıcılık yapan siyah bir ev hizmetçisini ele alıyor. Her ikisinin tanışmasını ve 80'li yılların sonu ile 90'lı yılların başındaki hayatlarını anlatıyor. Bu oyunu farklı kılan, politik bir dil kullanmadan sosyal kimlik algısı üzerinden yaşanılanları anlatması."

"Siembamba"da dikkat çeken en önemli ayrıntılardan biri de, Güney Afrika'da kullanılan üç ayrı dilin oyunun içinde yer alması. Siyah kadın kendi iç dünyası ile hesaplaşmasını koza diliyle, çocukla iletişimini İngilizce ve Afrikaans diliyle sağlıyor.

"Siyah bakıcılar çocuklara kendi evlatları gibi sahiplenirlerdi"

"Siembamba"nın oyuncularından Lesoko Seabe ise şu şekilde konuştu: "Ben oyunda 3 dili aynı anda kullanıyorum. Örneğin koza dili aynı zamanda bana kimliğimin farkında olduğumu anlatan tek şey. Dil, karşılıklı ilişkiler ağının ortaya çıkardığı bir iletişimdir. Bu dil ortak kullanılan bir dil olmasına rağmen aynı zamanda beni ötekileştiren bir dildir. 'Siembamba' da Afrikaans bir terim. Eve çocuk yetiştirmek için alınan, aynı zamanda ev hizmetleri için kullanılan siyah kadınları niteliyor. Apartheid dönemde bu yaygın bir uygulama idi. Hâlâ bu uygulamayı devam ettiren aileler var. Siyah bakıcılar çocukları kendi evlatları gibi sahiplenirlerdi. Bazen onun yalnız bir iş olduğunu anlamazlardı. Oyundaki hizmetçi kadın çok güçlü bir karakter. Oldukça geniş bir sevgisi var insanlara karşı."

İki kadın arasındaki ilişkilere daha çok monolog üzerinden yer veren oyun, Apartheid dönemde yaşananları dramatik bir tarzda ele alırken siyasi imgelere yer vermiyor. Böylece siyasetin bir sonuç olduğunu, sorunun temelinde olmadığını göstermeye çalışıyor.

 

İbrahim Tığlı haber verdi

YORUM EKLE