Siyah beyaz fotoğraflarla işte Afrika (video)

Moskova'da düzenlenen 'Afrika Şamanları' sergisi, siyah-beyaz fotoğraflarla, tarihle ve gelenekleriyle bağını koparmayan Afrikalıların zorlu serüvenini anlatıyor.

Siyah beyaz fotoğraflarla işte Afrika (video)

 

Yakın zamanda sert protesto gösterilerine sahne olan Bolotnaya Meydanı, kış mevsimiyle birlikte kapılarını sanat etkinliklerine açtı. Kızıl Ekim Çikolata Fabrikasının bulunduğu bölgede yeni sergi alanları oluşturan şehir yönetimi, çok kültürlülük konusunda emek veren sanatçıları bir araya getirdi.

Moskova'da açılan "Afrika Şamanları" sergisinde tarihle bağını koparmayan grupların, 21. yüzyıldaki zorlu serüveni anlatılıyor. Bir önceki sergiyi Belçika'da açan Karolin Alida, aylarca Afrika'da kaldı ve gözden uzak yaşayan kabilelerin siyah beyaz fotoğraflarını çekti.

Fotoğraf sanatçısı Karolin Alida, "Afrika denince akla gelen şey, yoksulluk ve güç şartlarda yaşam mücadelesi veren insanlar ve bitmeyen savaşlar. Fakat Afrikalılar gururuyla yaşayan insanlar. Bu kıtada bilinenlerden daha fazlası var. İçinde büyük bir zenginlik taşıyan insanlar yaşıyor Afrika'da. Anlatacak hikayesi olanlar var. Açtığım serginin ana hikayesi budur." diye konuştu.

İyileşmek için geleneklerine sarılıyorlar

Sergilenen siyah-beyaz fotoğrafların başrollerinde Afrika şamanları var. Şamanizmi milattan öncesine dayandıran tarihçiler de serginin açılışına büyük ilgi gösterdiler. Kıyafet, ritüeller ve toplu dansların güçlü köklere ait olduğunu belirten eleştirmenlere göre fotoğraflardaki takılar da dikkatle izlenmesi gereken bir diğer ayrıntı.

Sergiye katılan bir Moskovalı şöyle konuştu: "Bana göre çok güçlü bir iş. İnsanların ruhunu yakalıyor. İnsan bireyselliğini, insanın içinde yaşayanları öne çıkarıyor. Çok yoğun bir şekilde bu insanların inancını, gücünü görebiliyoruz. Aslında bu insanların, gerçekliğin gölgesinde yaşadığını da söyleyebiliriz. Ama bir yandan da atalarıyla güçlü bir irtibat kurduklarını, iyileşmek için geleneklerine sarıldıklarını teşhis edebiliriz."

Moskovalılar'ın ilgi gösterdiği sergiye giriş ücretsiz. Sergideki fotoğrafların satışından elde edilecek gelir ise Afrikalılar için faaliyet gösteren yardım kuruluşlarına aktarılacak.

 

 

Barış Mutlu haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2013, 12:14
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26