Sirkeci Garı'na bu sefer dergiler indi (video)

Türkiye Dergiler Birliği tarafından düzenlenen Türkiye Dergi Fuarı bu yıl altıncı kez gerçekleştiriliyor. 12 Mayıs Salı günü Sirkeci Garı'nda açılan fuarda 20 ülkeden 100 dergi okuyucularıyla buluşuyor.

Sirkeci Garı'na bu sefer dergiler indi (video)

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından düzenlenen 6. Türkiye Dergi Fuarı 12 Mayıs Salı günü açıldı.

Tarihi Sirkeci Garı’ndaki fuarda 20 farklı ülkeden 100’ü aşkın dergi yer aldı. 6. Türkiye Dergi Buluşması böylece  bu yıl ilk kez uluslararası alana taşındı. Makedonya, Cezayir ve Bosna Hersek'in de içinde olduğu çok sayıda ülkenin dergileri okurlarla buluştu.

Türkiye Dergi Fuarı'nın bu yılki teması "Resmi Tarihle Yüzleşmek". Fuarın açılışını, TÜRDEB Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan yaptı. Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin ise konuşmasında dergi fuarının bir uygulama olarak büyüyeceğine dikkat çekti.

İlkokulda yayınlanıp satılan dergi

20 farklı ülkeden gelen dergilere ev sahipliği yapan fuarda, Bulgaristan ve Bosna Hersek'den katılan dergiler ilgi odağı oldu. Elif dergisinin fuardaki yetkilisi, dergiyi şu sözlerle anlattı: “Bizim dergimizin adı Elif'tir. Bu dergiyi biz ilkokulda yayınlıyoruz ve satıyoruz. Bu çok önemli çünkü böyle başka bir dergi yok.”

Bulgaristan'da yayın yapan Müslümanlar dergisi de fuardaydı. Derginin yetkilisi dergi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bulgaristan'da çıkan ilk İslami dergidir. Arkasında Pomak Müslümanları için Türkçe önünde ise Bulgarca yazılar var. Bunun bir de çocuk versiyonu var. Aynı şekilde Türkçe ve Bulgarca olarak yayınlıyoruz.”

Fuar, 17 Mayıs Pazar günü 17.00'de yapılacak olan Dergiciliğin En’leri Ödül Töreni ile sona erecek.

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

YORUM EKLE