Sinema ve din ilişkisi masaya yatırıldı (video)

Ensar Vakfı ile Marmara ve Nabraska Omaha Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen Sinema ve Din Sempozyumu konu başlıkları ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Sinema ve din ilişkisi masaya yatırıldı (video)

Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu, 21 Mayıs Perşembe günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde başladı. Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Nebraska Omaha Üniversitesi'nin işbirliği ile hayata geçirilen sempozyum, ele aldığı konu başlıkları ile Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye ve ABD başta olmak üzere 20'den fazla ülkeden gelen bilim adamları ve sinemacılar, sempozyumda teorik değerlendirmeler yaparak saha araştırmalarını ve uygulama örneklerini ele aldı.

Yrd. Doç. Bilal Yorulmaz’ın organize ettiği sempozyumun ilk günkü konu başlığı 'Sinema ve Din' olarak belirlendi. Nuri Tınaz'ın moderatörlüğünü üstlendiği panele Türkiye'den Ali Murat Yel, Grand View Üniversitesi'nden John lyden ve Nebraska Omaha üniversitesi'nden William Blizek katıldı.

Din ve sinema arasında derin bir bağ var

Omaha Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. William Blizek, şöyle konuştu: “Din ve sinema arasında derin bir bağın ve uzun bir geçmişin olduğunu kabul etmek gerekir. Mesela ilk sessiz sinemalar hikâyelerini İncil’den ve dini objelerden almıştı. Yıllar geçtikçe film ve din arasındaki ilişki daha da arttı. Mesela 'Tutku' adlı meşhur film de bu örnekler arasında sayılabilir. Evet, din ve sinema arasındaki bu ilişki bu sempozyumu da çok önemli yapıyor. Dünyanın birçok noktasından katılan akademisyenlerle konuya ilişkin derinlemesine bir yaklaşım yapılacağına inanıyorum.”

Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu, 'Sinema ve Din' konusunda Türkiye'de akademik birikim oluşturmak, akademisyenler ve konuya ilgi duyanları bu alana dair fikir üretmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bilim ve Teknoloji İslam Üniversitesi öğretim üyesi Monisa Qadiri ise, dinin sinema filmlerinde çok sık ele alındığını söyledi. Qadiri şu şekilde konuştu: “Film ve din meselesine baktığımızda dinin, filmlerde büyük rol aldığını görüyoruz. Ben Hint sinemasını yakından takip ediyorum ve İslamiyet Hindistan filmlerinde önemli bir yer tutuyor. Ancak ne yazık ki Hint filmlerinde, İslam'a karşı adil bir persperktifle yaklaşılmıyor. Hint filmlerinde yer alan Müslüman karakterlerin birçoğu kötü olarak gösteriliyor. Bu filmlerin en ünlülerinde bile İslam adına gösterilenler genellikle yanlış durumlara işaret ediyor."

Mecid Mecidi'nin filmi de konuşuldu

Sempozyumda masaya yatırılan konulardan bir diğeri, Peygamberler ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in sinemada temsil edilmesiydi. Bu tartışma çerçevesinde İranlı yönetmen Mecid Mecidi'nin "Hz. Muhammed" filminden örnekler verildi, farklı görüşler ele alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan İsmail Güllük ise sinemada Sevgili Peygamberimiz'in gösterilmesi ile alakalı yönelişlerle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bu hususta, sinema diliyle sinema ortamında Peygamber Efendimizi ve İslami değerleri ya da sahabeleri göstermek konusuyla ilgili kafa yoran ülkelerde daha esnek bir yapıya doğru gidişat, bir adım var.”

Türkiye'de sinema ve din alanında yapılan çalışmaların bilimsel alana taşınmasını amaçlayan sempozyumda, katılımcıların görüşlerine de yer verildi. Sunulan bildirilerin bir kitapta toplanmasının da hedeflendiği Uluslararası Sinema ve Din Sempozyumu, 23 Mayıs Cumartesi günü yapılan değerlendirme oturumu ile sona erdi.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 11:44
YORUM EKLE

banner19