Sille gelinliği Atina'da büyük ilgi gördü (video)

Mübadele öncesinde Rum köyü olan Konya'ya bağlı Sille Köyü’de bulunan eserler Atina'da açılan bir sergi ile Yunanistan'da sergilendi.

Sille gelinliği Atina'da büyük ilgi gördü (video)

 

Konya'nın Sille Köyü'nde nüfus mübadelesi öncesi bölgede yaşayan Rumlar'a ait kilise ve daha birçok eser bulunuyor. Yakın bir tarihte özel bir proje ile Sille'deki bu tarihi eser ve kiliseler restore edildi. Restore edilen tarihi yapı ve Sille'nin kültürel değerlerinin tanıtımına yönelik "Oh My God, Sille” yani "Amanın Sille” isimli bir sergi ile Konya'nın güzellikleri ve kültürel zenginlikleri Atina'ya taşındı.

Avrupa Birliği Bakanlığı, Atina Büyükelçiliği ve Atina-Pire Başkonsolosluğu'nun destekleri ile Atina'daki İmrozlular Derneği'nde açılan sergi, hem Yunanistan'dan, hem de Türkiye'den gelen konukları ağırladı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Kılıçarslan Gençlik Merkezi'nin katkı sağladığı serginin amacı iki ülke arasındaki kültürel işbirliğini artırmak ve ve dostluk bağlarını kuvvetlendirmek.

Yeniden yakınlaşmak için bir fırsat

Atina Büyükelçisi Kerim Uras, "Bu sergi ortak ve kültür ve geçmişi paylaşan Türk ve Yunan halklarının birbirini daha iyi anlamaları ve yeniden yakınlaşmaları için olumlu bir fırsat teşkil etmektedir. Her iki ülkedeki tarihi eserlerin restore edilerek insanlığın ortak mirasına tekrar kazandırılması önem taşımaktadır." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Konya'dan gelen misafirler sergiye katılan Türk ve Yunan davetlilere şehirlerini tanıtan hediyeler takdim etti. Hediyeler arasında Hz.Mevlanâ'nın çağlar aşan eseri Mesnevi-i Şerif ve Konya'ya özgü geleneksel lezzetler de vardı.

Sille gelinliği büyük ilgi gördü

Dedeleri Sille'den Yunanistan'a yıllar önce göçmüş bir genç kızın açılış töreninde giydiği 19. yüzyıla ait geleneksel Sille gelinliği ise büyük ilgi gördü. Nüfus mübadelesi ile Türkiye'ye göçen Sille'li Rumlar'ın torunları da hem restorasyonlar hem de serginin Atina'da açılması nedeniyle oldukça memnundu.

Yunanistan Silleliler Derneği Başkanı etkinlikte şöyle konuştu: "Babamın, dedelerimin, ninelerimin topraklarının bu kadar önemli olduğunu gördüğüm için çok duygulandım. Kiliselerin restorasyonunu yapan Türk devletine çok teşekkür ediyoruz. Tekrar görüşmek üzere Sille'yi ziyaret etme sözü veriyorum sizlere.”

Kılıçarslan Gençlik Merkezi yetkilileri ise şunları söyledi: "Kültür Bakanlığımızdan bir hibe talebinde bulunduk ve Türk Ulusal Ajansı bu hibe talebimizi geri çevirmedi. Biz bugün Bakanlığımızın verdiği destekle Sille ile ilgili bir sergi açmış bulunmaktayız. Sille'nin tanıtımı Konya'da şu an devam ediyor. Atina ayağını onayladıkları zaman çok olumlu tepkiler aldık. Sergimizin bir başka ayağını Konya'da yapmak istiyoruz."

Atina Büyükelçisi Kerim Uras ise tarihi eserlerin korunmasının her iki ülke için de gerekli ve önemli olduğunun altını çizdi. Kerim Uras, "Türkiye'de de yapıldığı gibi burada da yapılıyor. Rodos Başkonsolosu ile konuştum. Orada geçen hafta bir sel olmuştu. Bazı eserler tahrip olmuş. Hemen onun restorasyon onayını verip fonlarını da göndermişler ki, bu karşılıklı iyi niyet olduğunu ve giderek yeşerdiğini gösteriyor. Tabi yapılacak daha çok iş var ama en azından bunlar olumlu adımlar." dedi.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2013, 11:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26