Âşıklık geleneği bugün de yaşatılıyor (video)

Dilinden manisini, elinden sazını düşürmeyen ozanlar hâlâ sazlarını çalmaya devam ediyor.

Âşıklık geleneği bugün de yaşatılıyor (video)

Anadolu topraklarında kökü yüzyıllara uzanan bir gelenek âşıklık... Bu geleneğin icracısı ise âşıklar... Karacaoğlan, Ercişli Emrah, Gevheri, Âşık Ömer, Kul Himmet ve söyleyişleri Anadolu insanına can katan daha niceleri...

Âşıklığın temelinde bir rüya vardır

Âşıklık geleneği günümüzde de hâlâ yaşıyor. Bu geleneğin önemli temsilcilerinden biri de Âşık Nuri Çırağı... Çırağı, bu gelenek hakkında şunları söyledi: “Bunun temelinde muhakkak ki bir şey vardır. Her âşığın temelinde bir rüya vardır, bir sevgi vardır, bir şey vardır yani. Bir bâde içmiştir. Biz bâdeyi nasıl tarif ederiz, edemeyiz, o farklı bir olay.. Bizim de var. Bir rüya âlemi var. Rüyada oldu. Ancak çok önemlisi beni tetikleyen bizim köy odalarımız vardı. Savaş gazileri ve köylüler otururlardı. Hem savaştan anlatırlardı hem cenk kitapları okurlardı. Ben onlara çok mübtelaydım. Böyle bir ruhum vardı çocukken.

Böyle bu hayallerle ve bu arada da Allah rahmet eylesin ustam Mevlüt İhsani aynı köylümdür, onun da çalıp söylemesi çok hoşuma giderdi. Öğretmenim bana türküler söylettirirdi, güzel söylerdim. Kendime göre şiirler de yazardım ilkokul çağında. İlkokulu da bitirince hemen Mevlüt İhsani ile beraber oldum. Usta - çırak ilişkisi başladı. Benim ustam oldu.”

Bugün bizim yetiştiğimiz mesela köy odaları yok

Sayısız çalışmaya imza atan Nuri Çırağı’nın yayınlanmış iki de kitabı bulunuyor. 60 yıla yakın zamadır dilinden manisini, elinden sazını düşürmeyen ozan hâlâ sazını çalmaya devam ediyor.

Nuri Çırağı, günümüzde âşıklık geleneğinin durumunu da şu sözlerle özetliyor: “Bugün bizim yetiştiğimiz mesela köy odaları yok, köy düğünleri yok, kahveler yok. Bizim Doğu Anadolu’da bir âşığın kahvede çalması için kahveci pazarlık ederdi. “3 aydan az benim kahvemi işgal edeceksen gelme” derdi. İnsanlar özellikle Ramazan gecelerinde top atılıncaya kadar âşıkları dinlerdi.

Bugün de güzel. Bugün biraz modernleşti. Kahvede yüz kişiye hitap ettiğimiz zamanlardan bugün 1 milyon insana hitap ettiğimiz konserlere geldik. Gülhane Parkı'nda en az bir milyon insana hitap edebiliyorduk.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 11:46
YORUM EKLE

banner19