Şikli kalesi, Tunus'un bakir güzelliklerinden biri (video)

Tunus'ta bugün Şikli adasına gelenlerin ilk durakları arasında yer alan Şikli kalesi, estetik mimarisiyle göz dolduruyor.

Şikli kalesi, Tunus'un bakir güzelliklerinden biri (video)

Tunus gölünün ortasında, tarihe tanıklık eden bir âbide: Şikli kalesi... İsmini üzerinde bulunduğu küçük bir toprak parçasından alan kalenin Romalılar tarafından inşa edildiği biliniyor.

İnşasının ardından 16. yüzyılda bölgeye hakim olan İspanyollar tarafından restore edildiği, Osmanlı'nın bölgede kesin hakimiyetini sağladığı 1574'de de kalenin yıkıldığı yazılı kaynaklarda yer alıyor.

1660'da bölge yöneticilerinden Dayı Mustafa Laz tarafından tekrar inşa edilen yapı, 19. yüzyılın ortalarına kadar önemini korumayı başardı. Kale 1830'da tamamen terk edildi. 1991'de ise Tunus hükümeti ve İspanya krallığı arasında imzalanan restorasyon anlaşması ile bugünkü haline getirildi.

Tunuslular dahi adanın ve kalenin varlığından haberdar değil

Adadan ince taş yolun uzandığı kaleye, teknelerle 20 dakikada gitmek mümkün. Bugün Şikli adasına gelenlerin ilk durakları arasında yer alan kale, estetik mimarisiyle göz dolduruyor. Kale mimarsi konusunda uzman bir isim olan Adnan bin Necmi, kale hakkında şu bilgileri verdi: “Şu an içinde bulunduğumuz kale, tarih boyunca göçmen kuşların üzerini tamamen kapladığı bir ada olarak biliniyor. Tarihi tüm eserlerde adadan bahsedenler hep bu kuşlardan da söz etmiştir. Biz de göç zamanlarında bu görüntülere şahit oluyoruz.

Kalenin İspanyol yapımı bir eser olduğunu biliyoruz. İç mimarisinde İspanyol mimarisinin izlerini rahatlıkla görebiliyoruz. 1994'de restorasyonu başladığında kalenin durumu kötüydü. Kalenin belli bölgelerinde Roma dönemlerine ait mozaikleri görebiliyoruz. Elbette tabanda buna rastlıyoruz, çünkü İspanyollar Roma kalıntıları üzerine kaleyi inşa etti. Sonrasında ise Osmanlı döneminde dış görünümünde daha fazla kubbeli yapıya rastlıyoruz. Osmanlı, kalenin iç kısmına, sütunlarına dokunmamış, onardıktan sonra üzerini kubbelerle kaplamış.

Tunus'ta Şikli adasının turizme kazandırılması mutlaka gerekiyor. Bir çok Tunuslu vatandaşımız bu adanın ve kalenin varlığından dahi haberdar değil...”

İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in kaleme aldığı Donkişot eserinde de geçen Şikli adası, önümüzdeki yıllarda Tunus'un kültürel mirası içinde daha fazla parlamaya aday olan bölgelerden...

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 11:28
YORUM EKLE

banner19