Âşığın İçinden Gelen Cevher Türkülerine Yansır (Video)

12 yaşında âşıklık geleneğiyle tanışan ve o gün bu gündür bağlamasını elinden hiç düşürmeyen Mürsel Sinan, müziği dünya dili olarak tanımlıyor. Bağlamanın sesinin âşığa ilham verdiğini vurgulayan Sinan, Türk halk müziği eserleri seslendiriyor ve besteler yapıyor.

Âşığın İçinden Gelen Cevher Türkülerine Yansır (Video)

Bağlamanın teline vurup Anadolu ezgileri ile kulakların pasını silen bir âşık Mürsel Sinan Uğursu. Âşığın dil anahtarı olarak gördüğü bağlamayı, ustalarını tanıdıkça seven Mürsel Sinan, "Âşıklık geleneğiyle 12 yaşında tanışmıştım. Yöremizin ustaları vardı. Onların tesiriyle ustalardan ilham alarak bu işi sürdürmeye, öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyoruz." diyor.

Bağlama ile tanışmasının ardından gönlünü bağlamaya kaptırmış Mürsel Sinan Uğursu. O günden bu yana da bağlamasını elinden hiç düşürmemiş. "Müzik dünya dilidir. Canlıların dilidir. Bağlama da âşığın dil anahtarıdır yani onun dilinin çözümüdür” diyen Mürsel Sinan Uğursu, âşığın bağlamasıyla özdeşleştiğini ve ona âşık olduğunu söylerken, bağlamanın Âşığa ilham veren bir saz olduğunu ifade ediyor.

Mürsel Sinan Uğursu, bağlama ve âşık ilişkisini ise söyle anlatıyor: "Bizim besin kaynağımız, gıdamız bağlamadır. Kişi, şiir yazar, bir şey söyler ama, bağlama olmazsa âşık olmaz, âşık olmazsa bağlama olmaz. İkisini birbirinden ayırmak mümkün değil. Çünkü ikisi bir kelebeğin kanadı gibidir. Eğer bir kelebeğin bir kanadı olmazsa uçamaz."

Mürsel Sinan Uğursu, Türk halk müziği eserlerinin sesi olurken, özgün bestelere de imza atıyor. Ustalarını yad etmeyi de unutmayan Mürsel Sinan, "Her âşığın kendi türküleri vardır. Çünkü içinden gelen cevher türkülere yansır. Olağanüstü konulara değinen Murat Çobanoğlu var. Birçok ustamız var, saymakla bitmez.”

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 08 Nisan 2016 Cuma 12:24 Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 12:24
banner25
YORUM EKLE

banner26