Sezai Karakoç'u anlattılar (Video Haber)

Şair ve fikir adamı Sezai Karakoç'un doğumunun 80. yıldönümü dolayısıyla İstanbul'da bir vefa programı düzenlendi.

Sezai Karakoç'u anlattılar (Video Haber)

 

Türk edebiyatının güçlü kalemi şair ve mütefekkir Sezai Karakoç'un doğumunun 80. yıldönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Üsküdar Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı vefa programına katılan 18 şair de, Karakoç’un düşünceleri, şiiri ve Türk edebiyatına katkılarını anlattılar.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe Ali Ayçil, Celal Fedai, Ali Ural, Cevdet Karal, Hasip Bingöl ve İsmail Kılıçarslan'ın da aralarında bulunduğu şairler katıldılar.

"Bu yıl Sezai Karakoç'un yeniden gündeme alındığı yıl oldu" diyen İsmail Kılıçarslan, "aslında Sezai Karakoç gündemimizden hiç bir zaman düşmedi. Çünkü Sezai Karakoç'un Türkiye'nin gerçek gündemini belirleyen bir kaç kişiden biri olduğunu düşünüyorum. Bunu tek bir şeyle başarıyor, son derece gerçek bir insan oluşuyla" dedi.

Ali Ayçil ise konuşmasında, "Dili Fırat hatta Nil gibi ırmakların ahbabı olan Sezai Karakoç, Türkiye'nin son elli yılını yeşerten adamdır. Gürültüsüz ve büyük bir adamla aynı çağda yaşadığımız için mutluyuz" sözleriyle gecenin anlamını vurguladı.

Sezai Karakoç'un şiirlerinin okunduğu anma gecesinde, şairin edebî eserlerinin yanı sıra fikrî yapıtlarının da Türk edebiyat ve fikir dünyasına katkıları da aktarıldı.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 13:51
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13