Sevdalinka şarkıları yankılandı İstanbul'da (video)

Boşnak Halk Müziğinin dalı olan ve kökleri Osmanlı’ya uzanan ‘Sevdalinka’ şarkılarını seslendiren Divanhana Grubu İstanbullu müzikseverlerle buluştu. İstanbul’da ilk kez sahne alan grubun hüzün ile neşe arasındaki benzersiz Sevdalinka repertuarı dinleyicileri adeta büyüledi...

Sevdalinka şarkıları yankılandı İstanbul'da (video)

 

Saraybosnalı grup "Divanhana" Sevdalinka şarkılarıyla İstanbulluları büyüledi.

Saraybosna Müzik Akademisi’nde okuyan 7 öğrencinin oluşturduğu grup Divanhana, kökeni Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan eserleriyle önceki akşam Zorlu Center Drama Sahnesi’nde bir konser verdi.

Aşk hasreti, melankoli, tutku ve neşenin enstrümanlarla ifade biçimi olan Sevdalinka şarkılarının ustası sayılan grup, Balkan Bölgesi'nin geleneksel fakat modernize edilmiş ezgileri ile dinleyicileri müzikal bir yolculuğa çıkardı.

Gece boyunca akordeon, üflemeli çalgılar, piyano, bas ve davuldan oluşan orkestraya Leila Catic Berrak sesiyle eşlik etti.

Divanha piyanisti Neven Tuniç, Divanhana grubunu, geleneksel müziğe artık az önem verildiğini gördükleri için kurduklarını söyledi. Tuniç, “Doğu Avrupa’nın merkezinde olmak ve burada konser vermek bizim için çok güzel bir his. İstanbul’da ilk konserimiz ama burada yaşayanlarla aramızda ortak bir kültür var. İstanbulluların sevda müziği bilmeleri ve içlerinde o şarkıları hissetmeleri bize çok heyecan veriyor” diye konuştu.

Grubun solisti Leila Catic ise konserde icra ettikleri repertuarlarında Roman şarkılarından, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya ve Bosna Hersek’e kadar uzanan değişik eserler bulunduğunu söyledi. Catic, “Sevda müziği daha çok aşk tutku sevgi üzerine yoğunlaşan temaları içinde barındırıyor. Biz de sahnede hüzünlü ve hareketli şarkıları İstanbullular için söyledik” ifadelerini kullandı.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 11:44
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26