Şerzad Hirani'den sonbahar sergisi (video)

Erbilli fotoğraf sanatçısı Şerzad Hirani 11. kişisel sergisini açtı. Irak'ın kuzeyi ve İran’ın batısından sonbahar manzaralarının yer aldığı sergi yoğun ilgiyle karşılaştı.

Şerzad Hirani'den sonbahar sergisi (video)

Bereketli akarsular, yeşil ve sarının her tonunda ağaçlar, görkemli dağlar... Irak’ın kuzeyi ve İran’ın batısından yansıyan bu etkileyici sonbahar manzaraları bu hafta Erbilli sanatseverlerle buluştu. Fotoğraf sanatçısı Şerzad Hirani’nin doğa ve sonbahar temalı 40 eseri Erbil’deki Şanidar Galeri’de sergilendi.

Şerzad Hirani 11. kişisel sergisini açsa da, ilk sergisini açıyormuş gibi heyecanlı. Bu sergide ise Hawraman bölgesinden eserlere yer verdiğini, bu bölgenin doğasını güzel bulduğunu belirtiyor. Hirani sergiyle alakalı şu şekilde konuştu: “Bu sergide son altı yıldır İran’ın kuzeybatısı ve Irak’ın kuzeyinde, Kürt bölgesinde yaptığım çalışmalar var. Özellikle Hawraman bölgesinden çektiğimiz kareleri burada görmeniz mümkün. Bu bölgede bir ay boyunca aralıksız kalarak, buradaki sonbaharı fotoğraflamak istedim. Çünkü Hawraman’ın çok özel bir tabiatı var. Ben de o manzarayı yansıtmak, insanlarımız ile paylaşmak istedim. Özellikle sonbaharı çalışmamın sebebi ise şu: Bu mevsimde doğanın renkleri daha da bir zenginleşiyor, güzelleşiyor. Her rengin belki onlarca farklı tonu ortaya çıkıyor.’’

Pazar günü açılan sergiye sanatseverlerin ilgisi de yoğun oldu. Erbilliler kentlerinde böyle bir etkinliğin düzenlenmesinden memnundu. Sergiye katılan bir Erbilli hissiyatını şu şekilde dile döktü: “Bu sergiyi ziyaret ettiğimde aslında gençliğime dönmüş gibi oldum. Çünkü o zamanlar doğa daha güzeldi. El değmemişti. Fotoğraflara bakınca da benzer bir doğayı gördüm. Çekimler için çok uğraş verildiğini de görüyorum. Böyle sergilerin, özellikle doğal güzellikler üzerine yapılan çalışmaların artmasını dilerim. Bugünlerde böyle eserler bize özellikle iyi geliyor. Emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum.”

Geçtiğimiz sonbahardan kalan bu etkileyici kareleri buluşturan serginin kapıları 14 Ocak’a kadar açık olacak.

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 15:56 Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 15:56
banner25
YORUM EKLE

banner26