Semih Kaplanoğlu Yusuf Üçlemesi'yle Kosova'daydı (video)

Kosova'da düzenlenen Türk Sinema Günleri kapsamında usta yönetmen Semih Kaplanoğlu Kosova'daydı. Etkinlikte Yusuf Üçlemesi de gösterildi.

Semih Kaplanoğlu Yusuf Üçlemesi'yle Kosova'daydı (video)

Türk sinemasına farklı bir soluk getiren ve adını dünyaya duyuran bir üçleme: "Yumurta", "Süt" ve "Bal". Katıldığı her festivalden ödülle dönen, yapıtları ve yaklaşımıyla bağımsız sinemanın usta yönetmeni Semih Kaplanoğlu'nun Yusuf üçlemesi bu kez Kosova'daydı.

Kaplanoğlu, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türk Sinema Günleri'nin konuğu oldu. Üç gün boyunca süren etkinliklerde Kaplanoğlu, önce Kosovalılar'la birlikte filmleri izledi, ardından filmlerini ve sanat hayatını aktardığı söyleşide buluştu.

Semih Kaplanoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu Kosova'ya ikinci gelişim. İlk geldiğimde 'Doku' vardı. Şimdi üçleme gösteriliyor. Vatanımda gibiyim, burası çok sevdiğim bir coğrafya. Hem insanlar hem buradaki Yunus Emre yetkilileri sağolsunlar. Benim için büyük bir mutluluk.”

Filmlerinin çoğu otobiyografik ögelerle süslü olan Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesi'nde de koruduğu özgün dili ile uluslararası alanda ses getirdi. 83. Oscar Film Festivali'nde Türkiye'den aday gösterildi, 60. Berlin Film Festivalin'de de 'Altın Ayı' ödülünün sahibi oldu. Usta yönetmen ayrıca Türkiye'de de bir çok film festivalinden ödülle ayrıldı.

Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesi'nin ardından şimdi de “Buğday” isimli yeni filmiyle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Kaplanoğlu, “Buğday” filminde farklı bir üslup deneyerek daha fazla oyuncu ile çalışarak daha çok diyaloğa yer vermeyi planlıyor.

Kosova Türk Sinema Günleri, önümüzdeki haftalarda başka projeler ve isimlerle hayata geçirilmeye devam edecek.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2015 Salı 13:43 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 13:43
banner25
YORUM EKLE

banner26