Semih Kaplanoğlu 'Bal' filmiyle Prizren'deydi (video)

1998'deki Kosova Savaş'ından bu yana ülkede kapılarını kapayan sinema salonlarının kapıları Semih Kaplanoğlu'nun 'Bal' filmiyle açıldı.

Semih Kaplanoğlu 'Bal' filmiyle Prizren'deydi (video)

 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülü kazanan 'Bal' filmi Prizren'de izleyici ile buluştu. Şehirde 15 yıl sonra ilk kez gösterilen film olan 'Bal', Prizrenliler için ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin organizasyonuyla Avrupa Kültür Merkezinde gösterilen filme Semih Kaplanoğlu da katıldı. Filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu heyecanını "benim için çok güzel bir gün oldu" sözleriyle ifade etti.

Savaştan sonra seyirciyle buluşan ilk film

Kosova’nın tarihi kenti Prizren’de 15 yıl sonra sinema rüzgarı esti. 1998'de başlayan ve bir yıl süren Kosova Savaşı'ndan bu yana ülkedeki sinema salonlarının kapıları açılmadı. Prizren'de gösterilen Semih Kaplanoğlu'nun 'Bal' filmi savaştan sonra seyirciyle buluşan ilk film oldu.

Film gösteriminin açılış konuşmasını Prizren'de bir çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Muharrem Rahte yaptı.

Yusuf Üçlemesi’nin son filmi olan "Bal" filminde geçimini arıcılıkla sağlayan Yakup’un oğlu Yusuf karakteri aracılığıyla bir şairin ve bir çocuğun hayatı anlatılıyor.

Gösteriminin ardından izleyenler 60. Berlin Film Festivali "Altın Ayı" ödülü sahibi olan filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu ile söyleşi imkanı da buldu. Faaliyete katılanlar 'Bal' filmini başarılı bulduklarını ve beğendiklerini söylediler.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26