Sema ayini İslamabadlıları hayran bıraktı (video)

2014 Türkiye Pakistan Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında İslamabad'da sema ayini gerçekleştirildi. Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ayin katılımcıları büyüledi.

Sema ayini İslamabadlıları hayran bıraktı (video)

Kültür Bakanlığı’na bağlı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, İslamabad’da sema ayini icra etti. Grup, 2014 Türkiye Pakistan kültür yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin İslamabad büyükelçiliği tarafından davet edildi. Programa, Pakistan’da temsilcilikleri bulunan ülkelerin büyükelçiliklerinden diplomatlar ve Pakistanlı bürokratların katılımı üst düzeydeydi.

Program, tasavvuf musikisinden örneklerle başladı. Sema ayininden önce ise Nat-ı Şerif okundu. Daha sonra sahneye gelen semazenler, sema ayinini başlattı. Ney taksimi ile adeta seyircilerin kalplerine dokunuldu.

Yunus Emre’den “Çağırayım Mevlam Seni” ilahisi ile seyircilerin de merakla beklediği semazenlerin dönüşü başladı. Pakistanlı davetliler de dinledikçe kendilerini ilahilerin ritmine bıraktı. Sema ayininin 4. Selam bölümünde semazenbaşının da semaya katılması seyircileri daha da etkiledi. Ve niyaz bölümü ile sema ayini sona erdi.

Ayini büyük bir hayranlıkla izleyen bir davetli, “Dönmeye başladıklarında onları seyretmek, yumuşak ve nazikçe açan bir çiçeği izlemek gibiydi. Çok güzeldi. Ve ayaklarının hareketlerinden büyülendim. Nasıl devam edebiliyorlardı ki? Türkçe konuşmamamıza ve anlamamamıza rağmen müthişti” diye konuştu.

Semazenbaşı Nezih Çetin de “Eğer muhabbetli bir izleyici kitlesine rastlarsak, o muhabbeti biz de hissediyoruz. Bize yansıyan muhabbet, bizdeki coşku onlara da yansıyor. Öyle bir karşılıklı alışveriş ki bu, bizdeki mutluluk, onlarda gördüğümüz mutluluktan çok daha fazla oluyor. Bizimki onlara, onlarınki bize yansımış oluyor.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Grubu, Karaçi ve Lahor'da da sema ayini icra ederek Pakistan programını tamamladı.

 Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 10:32

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26