Selçukluların kültürel birikimine ışık tutuluyor (video)

İstanbul'da Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki sergiyle, Selçuklular İstanbul'a taşındı. Sergide, farklı müze ve kurumlardan getirilen 227 eserle birlikte animasyon ve canlandırmalar da yer alıyor.

Selçukluların kültürel birikimine ışık tutuluyor (video)

Anadolu'yu fethederek Türkler'e yurt olmasını sağlayan ve tarih sahnesinde 3 asır hakim kuvvet olan Selçuklular, 11. yüzyılda İslam dünyasının en büyük devletlerinin başında geliyordu. Selçuklu Devleti'nin büyük mirası, İstanbul'daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde açılan sergiyle görücüye çıktı. Selçuklular döneminden kalma pek çok tarihi eser sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları, Müzeler Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanan sergi, Konya Selçuklu Belediyesi'nin ortak çalışmasıyla hayata geçirildi. Sergi, aynı zamanda Selçuklu konusunda yapılan en önemli ve en kapsamlı etkinliklerden de biri olma özelliğine sahip. Sergi, günlük hayattan eğitim, sanat, mimari ve ticaret hayatına kadar, geniş bir yelpazede eser vermiş Selçukluların kültürel birikimine ışık tutuyor.

Selçuklu medeniyetinin izleri “Tarihçe-i Selçuklular”, “Hanedan İktidar Alametleri”, “İktidar Siyasetname” gibi farklı başlıklarla ele alınıyor. Sergilenen eserlerde Türk - İslam sanatının seçkin örnekleri tüm inceliğiyle gözler önüne seriliyor.

İslam tarihine de kapı aralanıyor

İslam halıcılık sanatının en önemli ve en eski gruplarından birini oluşturan Selçuklu halıları 11. yüzyılda Anadolu'da dokundu. Orta Asya'dan göçen Türkmenler tarafından dokunan bu halılar Osmanlı'da zirvesini yaşayan halı sanatının da başlangıcını oluşturuyor. Ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkaran sergi, Selçukluların yanı sıra İslam tarihine de kapı aralıyor. Sergilenenler arasında İslam tarihinde önemli yer tutan nadide el yazması eserler dikkat çekiyor.

Selçuklular döneminde tasavvufa oldukça büyük önem veriliyordu. Yeni tarikatların kurulması ile var olanların güçlenmesine ortam hazırlanarak Türk boyları arasında İslamiyet'in yayılmasına çalışılıyordu. Sergide Selçuklular döneminden kalma İslam tasavvufunun 3 büyük eseri olan Hz. Mevlana'nın Mesnevi-i Şerif'i ile Hz. İbnü'l Arabi'nin Fütûhat-ı Mekkiyye ve Füsûsu'l-Hikem'i de sergilendi.

Sergi alanında Selçuklu tarihine ilişkin önemli olaylar canlandırma sinevizyon gösterimi ile sunuluyor. Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki Selçuklular sergisi 18 Kasım'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 12:56
YORUM EKLE

banner19