Selçuklu devri taş işçiliğinin eşsiz bir örneği (Video Haber)

Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmış Konya, derin tarihî geçmişinin yanında ilim merkezi medreseleriyle de tanınıyor.. Karatay Medresesi de bunlardan biri…

Selçuklu devri taş işçiliğinin eşsiz bir örneği (Video Haber)

 

Konya'nın tarihi milattan önce 7 binli yıllara dayanıyor. Anadolu Selçuklu Devleti'ne uzun yılar başkentlik yapan Konya, birçok medeniyetin ve kültürün izlerini taşıyor. Hz. Mevlana Türbesi, Alâeddin Tepesi ve Camii, Konya'nın en çok ziyaret edilen tarihi mekânlarından. Alaeddin Tepesi'nin en yüksek noktasında bulunan Alaeddin Camii'yle, ibadethanenin bahçesinde bulunan 8 Selçuklu hükümdarının türbesi, şehri adeta tepeden seyrediyor.

Şehir, ömrünün büyük bir kısmını Konya'da geçiren, büyük mutasavvıf, âşıklar sultanı Hz. Mevlana Celaleddin-i Rûmi ve onun yareni Şems-i Tebrizî gibi önemli sûfilerle de anılıyor. İnsanlığa yol gösteren âlim ve sûfîlerin türbeleri her yıl binlerce kişiyi ağırlarken, bu ziyaret merkezlerinden biri olan 'Üçler Kabristanlığı' yüzyıllardan bu yana Hz. Mevlana’nın izinde gidenlerin defnedilmeyi arzuladığı mezarlık olarak biliniyor.

Konya'da dikkat çeken bir başka yapı ise İstiklal Harbi Şehitliği. Selçuklu mimarisinin hâkim olduğu şehitlik içinde, İstiklal Savaşı yılları canlandırılıyor ve şehitlerin kimlik bilgileri yer alıyor.

Şehrin mimari simgesi olan bir diğer yapısı ise Hz. Mevlana'nın da sokaklarında dolaştığı Bedesten Çarşısı. Tarihi dokusunu yitirmeye yüz tutan çarşıda 1950'lerden bugüne ayakta kalmayı başaran dükkânlar bulunuyor.

Karatay Medresesi, Selçuklu çini işçiliğinin nadide örnekleriyle tezyin edilmiş

Selçuklular döneminde ilim merkezi olan şehirde talim ve terbiye faaliyetleri medreselerde yürütülüyordu. İnce Minare Müzesi ve Karatay Müzesi ise Konya'da hadis ilminin öğretildiği, günümüze miras kalan nadide medreselerden. Nadide çinileriyle Selçuklu mimarisinin şaheserlerinden olan Karatay Medresesi, ev sahipliği yaptığı Çini Eserleri Müzesi ile de turistlerin kentteki önemli uğrak yerlerinden biri konumunda.

Karatay Medresesi 2. İzzeddin Keykavus'un döneminde Emir Celaleddin Karatay adına 1521 yılında Konya'ya yapıldı. Uzun yıllar Selçuklular'a ve Osmanlılar'a hizmet veren medrese, 19 yüzyıl sonlarında kaderine terk edildi. Uzun yıllar restorasyon gören medrese, 1955'te Çini Eserleri Müzesi olarak tekrar kapılarını açtı.

Mimarı bilinmeyen medrese, Selçuklu çini işçiliğinin nadide örnekleriyle tezyin edilmiş. Karatay Medresesi'nin avlusu da, merkezinde aydınlık fener bulunan mozaik çinilerle süslenmiş bir kubbe ile örtülü. Medresenin kubbe kasnağı, duvarların üst kısımlarındaki bordürlerle, hücre kapıları ise ayetlerle bezeli. Çini sanatının örneklerini günümüze taşıyan Karatay Medresesi'nin kubbesindeki kûfî hattıyla yazılmış Ayete'l Kürsi ziyaretçilerin İslam sanatlarına olan hayranlığını arttırıyor.

Kubbenin hemen altında yer alan üçgenlere ise 4 büyük peygamberin ve İslam'ın 4 halifesinin adı yazılmış. Yüzyıllara meydan okuyan medresenin duvarlarındaki çinilerin büyük bir kısmı zamanla eskise de turkuaz, lacivert ve siyah renkleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Yapının içinde medreseye adını veren Celaleddin Karatay'ın sandukası da bulunuyor.

Karatay Müzesi vitrinlerinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Kubad-Abad sarayı kazılarında çıkan duvar çinileri ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini seramik tabaklar, kandiller sergileniyor.

Sıraltı, lüster ve minai gibi çeşitli tekniklerle işlenen çiniler, insan ve ejderha figürleriyle göz dolduruyor. Medresenin gök ve beyaz renkli mermerden yapılan kapısı ise adeta mimari bir şaheser.

Selçuklu devri taş işçiliğinin eşsiz bir örneği olan kapı, Tevbe Sûresinin:  "Allah, iyilik yapanların ecrini katiyyen zayi etmez" yazısını taşırken, yüzeylerinde ise çeşitli ayet ve hadislerle ziyaretçilerini karşılıyor.

Mimarisi ile dikkat çeken Karatay Medresesi, bugün hizmet verdiği adı ile Çini Eserler Müzesi, Selçuklu ve Osmanlının çini sanatının nadide örneklerini günümüze taşıyor.

 

 

 

Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13