Selanikliler bayram namazında buluştu (Video Haber)

Selanik'te Müslümanlar bayram namazlarını kılmak üzere Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nde buluştu.

Selanikliler bayram namazında buluştu (Video Haber)

 

İslam âleminde coşkuyla yaşanan Kurban Bayramı, bu yıl da Selanik’te yaşayan Müslümanlar için biraz buruk geçti. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı hâkimiyetinde bulunan şehirde bayram namazını kılmak için ibadete açık bir cami bulunmaması nedeniyle Müslümanlar namazlarını dernek mescidinde kıldılar.

Bayram sabahı Selanikli Türkler bayram namazlarını kılmak üzere Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nde buluştu. Türkiye’den gelen din görevlilerinin imamete geçtiği bayram namazı, derneğin mescidinde kılındı.

Buradaki Türklerin dileği bir dahaki bayram namazını kendileri için tesis edilecek bir camide kılabilmek.

Osmanlı mirası camilerin kapıları kilitli

Selanik’te Osmanlı döneminden kalan birçok cami bulunsa da bunların hiçbiri ibadete açık değil. Osmanlı mirası Alaca İmaret Camii ilk kez geçen Ramazan bayramında kapılarını bir namazlık açmıştı. Kurban Bayramında ise Selanikli Müslümanların bayram namazını Alaca İmaret Camii’nde kılma talebi reddedilince ibadet, Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği mescidinde eda edildi.

Türkler'in birçoğu Batı Trakya’dan yıllar önce göç ederek Selanik'e yerleşmişler. Onlardan biri olan Selanikli dede, "Ben 55 senedir burada Selanik’te yaşıyorum. Torunlarım var, torunlarımın torunları var. Buranın artık yerlisi gibi olduk. Ben İskeçeliyim, orada doğdum ama 55 senedir burada Selanik’teyim. Burada ev yer edindik. Çoluk çocuk torunlar var, memnunuz." diyor.

Balkanlarda bayramı yaşamak

Türkiye’den gelen din görevlileri de Kurban Bayramı'nı Selanik’te yaşayan Müslümanlarla kutlamanın sevincini taşıyordu. Din görevlisi Seyfeddin Öztürk şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonunda bu sene 20 tane kurban kesildi. Diyanet'in göndermiş olduğu kurbanları kesmek, burada Müslüman kardeşlerimizle kucaklaşmak için dün geldik. Gördüğüm tablo beni çok mutlu etti."

Namazda bulunan Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ise şunları ifade etti: "Balkanlarda bayramı yaşamak, bayramlarda İslam'ı, Müslümanlığı yaşamak ayrı bir duygu. Bunu ecdadımızın geçtiği topraklarda yaşamak ise bambaşka bir duygu. Duygulanmamak mümkün değil. Gördünüz cemaatin gözlerindeki mutluluğu."

Selanik’teki bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanıyor ancak bu coşkuyu gölgeleyen sıkıntılar da var. Buradaki Müslümanların dileği bir sonraki bayram namazını kendileri için tesis edilecek bir camide kılabilmek.

Asırlardır Selanik topraklarında yaşayan ve birlikteliklerini bozmadan, geleneklerine bağlı bir şekilde bayramlarını kutlayan Türkler, diğer Müslüman kardeşleriyle birlikte kendilerine tahsis edilecek bir camide gönül huzuruyla ibadet edebilecekleri günlerin gelmesi için de dua ettiler.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 10:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13