Selanik'i Osmanlı eserleri süslüyor (Video Haber)

Osmanlı’nın göz bebeği, Balkanların incisi Selanik, Osmanlı döneminden kalma eserlerle bezeli. Tarihi Alaca İmaret ve Hamza Bey Camileri, ibadete kapalı olsa da şehirdeki yıllık 500 yıllık Osmanlı hâkimiyetini sembolize ediyor.

Selanik'i Osmanlı eserleri süslüyor (Video Haber)

 

 

Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki merkezlerinden biri olan Selanik, birçok tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Balkan Savaşları ve nüfus mübadelesinin ardından Selanik’teki Türkler topraklarını terk ettiler belki, ama asırlarca şehirdeki varlığını sürdüren Osmanlı’nın izleri bugün de taze.

Selanik’teki en dikkat çekici Osmanlı eserlerinden biri Alaca İmaret Camii. İbadethane, Fatih Sultan Mehmed Han döneminin sadrazamlarından İshak Paşa’nın, Selanik Sancak Beyi olarak görev yaptığı sırada 1484'de yapıldı.

1978'deki Selanik depreminde hasar gören cami, Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildi.

Alaca İmaret Camii ibadete kapalı

1986’dan bu yana Selanik Belediyesi'ne ait bir sergi salonu ve kültür merkezi olarak hizmet veren Alaca İmaret Camii, Selanik’in en önemli Osmanlı miraslarından biri. Cami, 2013 yılında Ramazan bayramı için kapılarını atmıştı. O tarihten sonraysa, Müslümanların tüm taleplerine rağmen kapılarını bir kez daha ibadet için açmadı.

Bir diğer tarihi eser olan Yeni Hamam ise, 16. yüzyılın ikinci yarısında Selanik’te vakıf sahibi olan Hüsrev Kethüda tarafından yaptırıldı. 1919’a kadar açık olan hamam, bu tarihten itibaren depo, sinema ve lokanta olarak kullanılırken, bugün kültür merkezi olarak hizmet veriyor.

İsmini şehrin fatihinden alan cami

Selanik'e Osmanlı'dan kalan bir başka cami ise Hamza Bey Camii. İsmini Selanik’i fetheden ve 1460 yılında vefat eden Anadolu Beylerbeyi Hamza Bey’den alan cami, 1468'de yaptırıldı. Cami, depremlerden zarar görmesine rağmen defalarca onarılarak ve bugüne dek ayakta kalmayı başardı.

2. Murat Han döneminde yaptırılan Bey Hamamı ise, Yunanistan’da bugüne ulaşan en büyük hamam. Hamam, 1968'e  kadar Cennet Hamamı adıyla anılıyordu. Şehirde bulunan birçok hamamdan bir diğeri ise, Yahudi Hamamı veya Pazar Hamamı olarak biliniyor. Restore edilen hamamın bugün bazı bölümleri ziyarete açık.

Beyaz Kule turistlerin uğrağı

Selanik’in simgesi Beyaz Kule’nin, 15. veya 16. yüzyılda Venediklilerce inşa edildiği tahmin ediliyor.  Defalarca yıkılan ve yeniden inşa edilen kule, son olarak Kanuni Sultan Süleyman Han döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edildi.

Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılan yapı, 1878’de beyaza boyandığı için Beyaz Kule ismini aldı. Bugün müze olarak hizmet veren kule, Selanik’in en çok turist ağırlayan duraklarından biri.

Yedi Kule büyülemeye devam ediyor

Selanik şehrinin sırtlarında yer alan Yedi Kule de, 1431'de Çavuş Bey tarafından Bizans surları içine inşa ettirildi. Kulenin, Osmanlı dönemindeki adı Zincirli Kule idi.

Bir dönem hapishane olarak da kullanılan kule, günümüzde Açık Hava Müzesi olarak hizmet veriyor. Eşsiz manzarası ise, Selanik’in ziyaretçilerini yapımından asırlar sonra bile büyülemeye devam ediyor.

 

 

Derya Köseoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 14:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13