Şehir Üniversitesi ilk mezunlarını verdi (video)

Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi ilk mezunlarını verdi. Mezuniyet törenine vakfın kurucularından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve üniversitenin kurucu rektörü ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da katıldı.

Şehir Üniversitesi ilk mezunlarını verdi (video)

Bilim ve Sanat Vakfı’nın (BİSAV) kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi ilk mezunlarını verdi. 2007'de çalışmalarına başlayan, 2010-2011 akademik yılında öğrencileriyle buluşan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde lisans ve yüksek lisans düzeyinde 67 öğrenci diplomalarına kavuştu.

Tören İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Altunizade yerleşkesindeydi. Mezuniyet törenine BİSAV kurucularından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, üniversitenin kurucu rektörü YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu’nun yanısıra çok sayıda akedemisyen, çok sayıda uluslararası öğrencinin ailesi, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Uluslararası öğrenci oranının yüzde 20’ye yakın olduğu Şehir Üniversitesi’nde, en başarılı öğrenciler arasında Yemen, Bosna Hersek, Bangladeş, Kazakistan ve İranlı öğrenciler ilk sıralarda yer aldı. Törende davetlilere Türk ve Batı müziğinden seçkin örnekler sunuldu.

Törende bir konuşma yapan Bakan Davutoğlu, “Bu çok uzun maratonun ilk belki yüz metresinin bitişidir. Daha nice nesiller bugünkü mezun arkadaşlarımıza karışacak ve şehirle birlikte bir medeniyetin inşa edildiğini inşallah gelecek nesillere aktararak gösterecekler. Onların her başarısı sizin başarınız olacak, sizin her başarınızda, yaptığınız her fedakârlıkta onlarda bir aksülamel olacak” ifadelerini kullandı.

Küçük bir ofis katından bugünlere gelindi

Üniversitenin kurucu rektörü YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da “Kurucu rektörü olduğum üniversite bugün ilk mezunlarını veriyor. Kuruluş çalışmalarına bir ofis katından bir elin 2 elin avuçları kadar arkadaşlarımızla başladığımız o ilk günlerden bugünlere gelmesi, böyle bir tabloya kavuşulması bende müthiş bir gurur duygusu yaşatıyor” ifadelerini kullandı.

Bugünün Şehir Üniversitesi için çok tarihi bir gün olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu ise, "Şehir, çok daha kalabalık mezuniyet törenleri yapacak, Çok daha görkemli törenler yapacak. Ancak bunların hiç birisi bugün yapacağımız ilk mezuniyet töreni niteliğinde olmayacak. Bu nedenle burada bugün sahnede oturan mezunlarımız ve öğretim üyelerimiz Şehir'in tarihinde çok özel bir yere sahip oldular” diye konuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi’ndeki tören, ilk mezunların kep atmasıyla son buldu.

 

 

Kuzey Haber Ajansı

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2014 Salı 10:39 Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 15:15
banner25
YORUM EKLE