Sayda Kalesi 800 yıldır ayakta (video)

Lübnan'ın Antik Çağ'dan bu yana önemli bir şehri olan Sayda, 13. yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edilen kalesiyle meşhur. Kente hâkim bir adada kurulu kale, 800 yıldır sessizce şehre şahitlik ediyor. Hasan Esen yazdı.

Sayda Kalesi 800 yıldır ayakta (video)

 

 

Antik Çağ’da önemli bir şehir olan Sayda, tarih boyunca farklı devletlerin idaresinde kaldı. 16. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılan Sayda'da, şehrin 8 asır boyunca geçirdiği sosyal ve siyasi değişim tanığı ise Deniz Kalesi.

Küçük bir adada kurulu olan bu kale, Beyrut'un 30 km. güneyinde yer alıyor. 800 yıldan bu yana depremlere, savaşlara rağmen hâlâ ayakta. Kale, 13. yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edildi. Ana karaya 80 metrelik bir yolla bağlı.

Adada kral sarayı ve tapınak vardı

Öncesinde ise aynı ada üzerinde Fenike Kralı’nın sarayı ve Fenikeliler'in tanrılarını adanmış bir tapınak vardı. Hatta şehrin Asurlular tarafından kuşatması sırasında Fenike halkına sığınak oldu.

Ancak sonraki yıllarda meydana gelen depremlerle saray ve tapınak yıkıldı. O yapıtların taşları ise şimdi kalenin duvarlarını oluşturuyor. 1400'lü yıllarda Memlük kuşatması sırasında büyük zarar gören kale, önemi nedeniyle Memlüklüler tarafından restore edilerek kullanıldı.

Osmanlı kale içine cami yaptırdı

Osmanlı hâkimiyetinin ilk yıllarında da kullanılan yapı, kalelerin tarih içinde önemini yitirmesiyle beraber kaderine terk edildi.

Harabeye dönen kale, neredeyse yok olmak üzereyken 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından restore edildi ve içine bir de cami eklendi.

Kale şimdilerde, iki ana kuleden oluşuyor. Yapıda Roma döneminden kalma sütunlar dikkat çekiyor. Sol kule diğerine oranla daha korunmuş durumda iken, içinde genişçe bir oda da bulunuyor.

Şehrin sessiz şahidi

Diğer kulenin büyük bir kısmı ise yıkılmış halde. Osmanlı döneminde  yapılan küçük cami ise hala ayakta. Kaleden hem Sayda Limanı, hem de eski şehir görülebiliyor. Sayda Deniz Kalesi bu özelliğiyle, bir şehrin geçirdiği sosyal, siyasi ve mimari değişimine 800 yıldan bu yana sessizce şahitlik ediyor.

 

 

Hasan Esen yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 11:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26