Sarıoğlu Hoca vedasının 29. yılında anıldı

Ahmet Sarıoğlu Hoca'nın vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle İstanbul'da 'İhyayı Yeniden Düşünmek' konulu bir panel düzenlendi. Muradiye İlim Merkezi Eğitim ve Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen panele katılım oldukça yüksekti.

Sarıoğlu Hoca vedasının 29. yılında anıldı

 

Vefatının 29. yıldönümü münasebetiyle "Ahmet Sarıoğlu Hoca'yı Anma Toplantısı ve İhyayı Yeniden Düşünmek" konulu bir panel düzenlendi. Bayrampaşa Belediyesi Konferans Salonundaki panel Muradiye İlim Merkezi Eğitim ve Kültür Derneği MİMDER tarafından gerçekleştirildi.

Panele 80'li yıllarda çok sayıda öğrencinin yetişmesine öncülük etmiş olan Ahmet Sarıoğlu'nun öğrencileri ve yakınları katıldı. Oturum başkanlığını Abdulaziz Tantik’in yaptığı panele Abdurrahman Arslan, Tahsin Görgün ve Vahdettin Işık konuşmacı olarak katıldı.

Hicretin 15. asrında ihyayı yeniden düşünmek adını taşıyan konferansta yenileme ve diriltme kavramları üzerinde duruldu. Modern zamanlarda Müslümanca düşünme ve bu doğrultuda yaşama önündeki engeller, sorunlar ve çözüm imkanları masaya yatırıldı.

Konular, özellikle Türkiye'de geçmişe dönük İslamcı düşüncenin seyri üzerinden ele alındı. Panelde Arapça eserleri Türkçe'ye kazandıran Ahmet Sarıoğlu'nun vurguladığı umut ve duyarlılık kavramları da gündeme getirildi. Konuşmacılar, Sarıoğlu'nun gençler üzerindeki etkisini de değerlendirdi.

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdiYayın Tarihi: 03 Nisan 2014 Perşembe 13:34 Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 13:34
YORUM EKLE

banner19

banner36